Wszyscy wiemy, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Jednocześnie mało kto ma w domu tak podstawowy element ochrony, jakim jest gaśnica. Wiele osób sądzi wręcz, że gaśnica do domu to zbędny wydatek i niepotrzebne zabieranie miejsca, co jest daleko idącą niefrasobliwością. Każdego roku dochodzi do setek przypadków pożarów, które można byłoby ugasić w zarodku, gdyby tylko mieszkańcy mieli pod ręką choć niewielką gaśnicę.

Zachęcamy więc do zadbania o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich oraz cennego dobytku. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest wyposażenie domu w minimum jedną gaśnicę. Jaką? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto mieć w domu gaśnicę?

To oczywiste, że w przypadku szybko rozprzestrzeniającego się pożaru spowodowanego np. wybuchem gazu czy zwarciem w instalacji elektrycznej, ręczna gaśnica na niewiele się nam zda. Z drugiej jednak strony w Polsce każdego roku dochodzi do wielu pożarów, z którymi na początkowym etapie mogliby sobie spokojnie poradzić właściciele budynku, tym samym unikając bardzo poważnych strat materialnych.

Za przykład mogą posłużyć tak prozaiczne pożary, jak zapalenie się rozgrzanego tłuszczu na patelni, firanki, choinki czy opału w kotłowni, jak i pożar pod maską samochodu spowodowany niepoprawnym ładowaniem akumulatora w przydomowym garażu.

Porada eksperta SORBEX:

Biorąc pod uwagę szybki przyrost liczby samochodów elektrycznych, które są ładowane prosto z gniazdka w domowych garażach (co samo w sobie zwiększa ryzyko pożaru), posiadanie gaśnicy wydaje się być wręcz koniecznością, a na pewno jest przejawem zdrowego rozsądku i dbałości o własne bezpieczeństwo.

Gaśnica wcale nie zajmuje dużo miejsca, ma kompaktowe wymiary, można ją przymocować do ściany czy np. postawić pod schodami, gdzie każdy domownik będzie mieć do niej łatwy dostęp. Po przeszkoleniu z jej obsługi stanie się naprawdę kluczowym elementem ochrony przeciwpożarowej. Oby nigdy się nie przydała, natomiast nie można tego wykluczyć. Życie i przykre doświadczenia innych uczą, że powinniśmy być zawsze przygotowani na te nieprzewidziane, nawet czysto hipotetyczne sytuacje.

Jaką gaśnicę do domu wybrać?

W typowo domowych zastosowaniach najlepiej sprawdzają się gaśnice pianowe, czyli typu ABF. Zastosowany w nich środek gaśniczy jest stosunkowo uniwersalny i pozwala opanować te rodzaje pożarów, z którymi najczęściej spotykamy się w przestrzeni prywatnego domu czy mieszkania:

  • Pożary tłuszczów i olejów spożywczych;
  • Pożarty ciał stałych, jak węgiel, drewno, pellet, papier czy tworzywa sztuczne;
  • Pożary cieczy palnych i substancji stałych topniejących pod wpływem wysokiej temperatury, jak benzyna, nafta czy parafina.

Gaśnice pianowe mają jeszcze jedną zaletę, która może być bardzo istotna dla osób szukających urządzeń do ochrony przeciwpożarowej w warunkach domowych. Otóż piana, jako środek gaśniczy, jest stosunkowo łatwa w czyszczeniu, w odróżnieniu od proszku. Dzięki temu po użyciu gaśnicy w celu ugaszenia pożaru nie musimy szykować się na długotrwałe sprzątanie czy obawiać uszkodzenia niektórych elementów wyposażenia.

Jaka pojemność gaśnicy do domu jest optymalna?

Tutaj rekomendujemy modele dwukilogramowe. Zalecamy również, aby gaśnica znalazła się na wyposażeniu każdego pomieszczenia, w którym występuje zagrożenie pożarowe – szczególnie w kuchni, pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni i garażu.

Kup gaśnicę do domu wygodnie online

Gaśnice do domu są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX. Kupisz u nas gaśnice w popularnych wariantach pojemności 2 kg, w tym oczywiście modele pianowe. Oferujemy gaśnice renomowanego producenta BOXMET TRADE. Jeśli nie wiesz, jaką gaśnicę wybrać do Twojego domu, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa eksperta SORBEX.

Zapraszamy również do lektury innych artykułów w naszej bazie wiedzy. Eksperci SORBEX podpowiadają w nich m.in., jaką gaśnicę wybrać do biura, wyjaśniają czym są gaśnice ABC oraz tłumaczą zasadę działania gaśnic proszkowych.