Kontrolowanie i regulowanie przepływu wody jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno samej instalacji, jak i budynku. Taką możliwość dają nam odpowiednie zawory, których obecność musi zostać uwzględniona w projekcie. Szczególnie popularnym wyborem są zawory kulowe do wody, występujące w szerokim wyborze rozmiarów, cechujące się prostotą obsługi oraz wysoką szczelnością. Takie zawory są oczywiście dostępne w ofercie SORBEX, a w tym artykule bliżej przyglądamy się ich funkcji, zasadzie działania oraz zastosowaniu.

Czym są zawory kulowe?

Zawory kulowe do wody to bardzo popularny, powszechnie stosowany rodzaj zaworów przemysłowych, które służą do regulacji przepływu wody poprzez obracanie kulistej przegrody z otworem w środku.

Przegroda ta, nazywana potocznie kulą, obraca się wokół własnej osi, co pozwala na otwarcie lub zamknięcie przepływu wody. Zaworem oczywiście steruje użytkownik, który ma do dyspozycji rączkę lub tzw. motylek.

Porada eksperta SORBEX:

Zawory kulowe stosuje się w różnych systemach rurociągowych, nie tylko do regulacji przepływu cieczy, ale także gazów.

Zasada działania zaworu kulowego

Obsługa zaworu kulowego jest banalnie prosta, co także zadecydowało o popularyzacji tych elementów armatury hydraulicznej. Zawory kulowe doskonale sprawdzają się w środowisku domowym, dając możliwość łatwego zamknięcia lub otwarcia przepływu wody również osobom, które nie dysponują żadnymi narzędziami, mają niewiele siły (kobiety, starsze dzieci) lub nie mają żadnej wiedzy na temat instalacji hydraulicznych.

W celu zamknięcia lub otwarcia przepływu wody wystarczy wykonać obrót dźwigni (i tym samym kulowej zasuwy) o 90 stopni, co powoduje otwarcie lub zamknięcie zaworu. Gdy dźwignia (rączka) znajduje się w położeniu równoległym do kierunku przepływu medium, to zawór jest otwarty. Analogicznie: prostopadłe ułożenie dźwigni oznacza szczelne zamknięcie zaworu.

Porada eksperta SORBEX:

Przy pomocy zaworu kulowego można również ograniczać przepływ wody w instalacji, na przykład w celu zredukowania ciśnienia – wystarczy tylko przymknąć zawór.

Rodzaje zaworów kulowych do wody

Zawory kulowe dzielimy przede wszystkim ze względu na ich konstrukcję i zastosowanie. Można tutaj wymienić zawory pełnoprzelotowe (nie ograniczają przepływu wody po pełnym otwarciu), standardowe, trójdrożne czy kątowe.

Osobny podział dotyczy sposobu montażu zaworu. Tutaj zdecydowanie najpopularniejsze są zawory gwintowane, które można łączyć z instalacją np. przy pomocy nypli czy mufek. W większych instalacjach, w których występuje znaczny przepływ wody, stosujemy zawory kołnierzowe lub zawory do wspawania.

Porada eksperta SORBEX:

Rodzaj zaworów kulowych powinien zostać określony w projekcie instalacji. Jeśli takiej informacji nie ma, to najlepiej będzie zdać się na doświadczenie wykonawcy.

Zastosowanie zaworów kulowych do wody

Zawory kulowe mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach i sektorach przemysłu. Armatura dedykowana użytkowi w instalacjach wodnych idealnie sprawdza się w budynkach mieszkalnych, w tym jedno- i wielorodzinnych, w budynkach firmowych, użyteczności publicznej itd.

Zawory kulowe można wykorzystywać zarówno w instalacjach wodnych, jak i ciepłowniczych, np. do sterowania przepływem wody w instalacjach grzejnikowych i ogrzewania podłogowego.

Ponadto zawory kulowe stosuje się do budowy systemów HVAC, gdzie umożliwiają one kontrolowanie przepływu medium grzewczego lub chłodniczego.

Najważniejsze zalety zaworów kulowych

O popularności zaworów kulowych decyduje przede wszystkim:

  • Łatwość obsługi;
  • Prostota montażu, szczególnie modeli gwintowanych;
  • Wysoka szczelność;
  • Wysoki poziom niezawodności;
  • Możliwość regulowania przepływu wody, a nie tylko jego zamykania lub otwierania;
  • Wieloletnia trwałość (markowe zawory kulowe są wykonane z materiałów odpornych na działanie procesów korozyjnych, w tym z mosiądzu).

Zawory kulowe do wody kupisz w sklepie internetowym SORBEX. Oferujemy zarówno zawory gwintowane, kołnierzowe, jak i wspawane, w szerokim wyborze rozmiarów i ciśnienia roboczego.