Szacuje się, że w Polsce może pracować nawet około 1,5 miliona indywidualnych instalacji fotowoltaicznych. W większości są to tzw. mikroinstalacje, których moc nie przekracza 10 kWp. Stanowią duże wsparcie dla domowych budżetów, generując darmową energię elektryczną i w wielu przypadkach pozwalając wyzerować rachunki za prąd. Nie ma jednak róży bez kolców. Coraz częściej słyszy się o przypadkach samozapłonu instalacji PV, co zwykle kończy się niestety ogromnymi stratami w dobytku właściciela.

Chcąc zminimalizować takie ryzyko należy przede wszystkim zlecać regularne przeglądy instalacji, powierzyć jej montaż fachowcom, a dodatkowo zainwestować w indywidualne środki ochrony przeciwpożarowej. Tutaj podstawą są gaśnice do fotowoltaiki, o których więcej przeczytasz w naszym artykule.

Czy to nie jest przesada?

Takie pytanie z pewnością zada sobie niejeden właściciel instalacji fotowoltaicznej. Skoro montowała ją profesjonalna firma, na markowych komponentach i do tej pory z instalacją nic się nie działo, to być może nie ma potrzeby wychodzenia przed szereg i inwestowania w dodatkową ochronę przeciwpożarową?

Fakty są takie, że nawet bardzo dobrze wykonana instalacja PV stanowi potencjalne źródło pożaru – szczególnie ta, której kluczowe elementy znajdują się na dachu budynku. Wystarczy zwarcie w instalacji czy np. uderzenie pioruna, aby ogień z instalacji błyskawicznie zaczął rozprzestrzeniać się po drewnianej konstrukcji dachu, co w wielu przypadkach niestety kończy się całkowitym spłonięciem budynku.

Porada eksperta SORBEX:

W jednym z artykułów opublikowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Oławie znajduje się zalecenie dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Radzi się im nabycie gaśnicy proszkowej, która powinna zawierać przynajmniej 4 kg środka gaśniczego. Taki proszek gaśniczy pozwala na bezpieczne ugaszenie instalacji elektrycznych, zachowując dystans minimum 1 metra.

Podobne zalecenie dotyczy oczywiście właścicieli instalacji PV znajdujących się na budynkach przemysłowych czy rolniczych oraz wielorodzinnych, w których – z uwagi na stopień rozbudowania oraz moc – ryzyko pożaru jest proporcjonalnie większe.

Podstawowym środkiem ochrony przeciwpożarowej, po jaki powinni sięgnąć wszyscy właściciele instalacji PV, jest właśnie gaśnica do fotowoltaiki.

Gaśnica do instalacji PV: czyli jaka?

Do gaszenia pożarów fotowoltaiki stosuje się gaśnice dedykowane gaszeniu urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Takie gaśnice mogą zapobiec poważnym stratom w sytuacji, gdy np. dojdzie do zapłonu paneli PV czy falownika.

O jakich gaśnicach mowa? Najlepiej sprawdzą się tutaj gaśnice proszkowe lub pianowe, a optymalnym wyborem będzie gaśnica typu ABC o odpowiedniej pojemności – zgodnie z wspomnianymi wcześniej zaleceniami PSP pod ręką warto mieć co najmniej 4 kg środka gaśniczego.

O oznaczeniach gaśnic więcej piszemy w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.

Porada eksperta SORBEX:

Przed przystąpieniem od gaszenia instalacji PV, w miarę możliwości, należy odłączyć ją od zasilania (np. poprzez odcięcie prądu w skrzynce rozdzielczej). Podstawa to zadbanie o własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że pożar instalacji fotowoltaicznej generuje zagrożenie nie tylko ogniem, ale też porażeniem prądem.

Kup gaśnicę do fotowoltaiki online w sklepie SORBEX

Z pełną ofertą gaśnic do fotowoltaiki zapoznasz się w sklepie internetowym SORBEX. Posiadamy gaśnice renomowanego producenta BOXMET TRADE oraz marki SOLARSTOP w różnych wariantach pojemności. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest np. gaśnica przewoźna proszkowa GP-25x ABC/E, która dzięki wózkowi jest łatwa w transportowaniu, co może mieć istotne znaczenie w chwili zagrożenia pożarem instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli nie masz pewności, jaką gaśnicę do fotowoltaiki kupić lub chcesz dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo swojej instalacji i całego budynku poprzez zakup innych elementów systemu PPOŻ, to zapraszamy do kontaktu. Eksperci SORBEX bezpłatnie i niezobowiązująco udzielą Ci fachowych wskazówek w tym zakresie.