Hydranty wewnętrzne pełnią bardzo ważną funkcję w systemie ochrony przeciwpożarowej. Stosuje się je przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej czy w obiektach firmowych/przemysłowych, w których występuje podwyższone ryzyko pożaru. Hydrant znacząco zwiększa szansę opanowania ognia, a tym samym poprawia bezpieczeństwo ludzi oraz wyposażenia budynku.

Dobór hydrantu wewnętrznego do konkretnego obiektu musi wynikać z dokładnych obliczeń zapotrzebowania na wodę do ugaszenia pożaru, co zawsze warto skonsultować z ekspertem z zakresu pożarnictwa. Praktyka pokazuje natomiast, że najczęściej wybierany jest hydrant wewnętrzny 25, 52 oraz 33. Co kryje się pod tymi oznaczeniami? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Inne średnice, inne przeznaczenie

Hydranty wewnętrzne 25, 52 oraz 33 różnią się oczywiście średnicą wewnętrzną węża, która jest wyrażona w milimetrach (25 mm, 52 mm oraz 33 mm). Te różnice determinują przeznaczenie hydrantu, co dokładnie precyzują obowiązujące w Polsce przepisy.

I tak:

  • Hydrant wewnętrzny o średnicy 25 mmjest przeznaczony do obiektów zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi, za przykład mogą posłużyć kina, teatry, szkoły, szpitale, hotele czy obiekty biurowe.
  • Hydrant wewnętrzny o średnicy 33 mmznajduje zastosowanie przede wszystkim w garażach.
  • Hydrant wewnętrzny o średnicy 52 mmto wybór do systemu ochrony przeciwpożarowej obiektów przemysłowych czy magazynowych.

Porada eksperta SORBEX:

Pamiętajmy o tym, że niezależnie od rodzaju obiektu, hydrant wewnętrzny musi być umieszczony na każdym piętrze. Zasięg wszystkich zastosowanych hydrantów musi obejmować całą powierzchnię budynku.

Warto również dodać, że poza różnicą w średnicy, hydranty wewnętrzne 25, 52 i 33 różnią się budową węża. W wariantach 25 mm i 33 mm znajdziemy tak zwane węże półsztywne, które są stosunkowo elastyczne, a dzięki temu także wygodne w użytkowaniu.

Z kolei hydrant wewnętrzny 52 mm jest wyposażony (najczęściej) w wąż płasko składany, co ma przełożenie na większą wydajność i tym samym skuteczniejsze oraz szybsze gaszenie pożaru.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze hydrantu wewnętrznego?

Hydranty wewnętrzne, poza omówionymi wcześniej różnicami, można podzielić również ze względu na sposób montażu. Tutaj dostępne są hydranty ścienne oraz wnękowe – te drugie pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w pomieszczeniu, dlatego są pożądanym wyborem tam, gdzie dysponujemy ograniczoną powierzchnią, np. na wąskim korytarzu.

Kolejnym szczegółem, który warto wziąć pod uwagę, jest kolorystyka. Wciąż najpopularniejszym wyborem pozostają hydranty w czerwonym malowaniu, natomiast coraz więcej klientów dopytuje nas o hydranty w białej obudowie, które nie rzucają się aż tak w oczy i lepiej pasują do nowocześnie zaprojektowanych i urządzonych wnętrz.

Porada eksperta SORBEX:

W ofercie naszego sklepu internetowego dostępne są praktyczne zestawy obejmujące hydrant wewnętrzny wraz z gaśnicą. Inną opcją jest zakup osobno gaśnicy oraz hydrantu z miejscem przewidzianym do jej montażu.

Kup hydrant wewnętrzny 25, 52 lub 33 w sklepie internetowym SORBEX

SORBEX to czołowy dystrybutor m.in. specjalistycznych akcesoriów i urządzeń PPOŻ/BHP. W naszej stałej ofercie znajdziesz hydranty wewnętrzne w najpopularniejszych rozmiarach, które dzięki odpowiednim atestom mogą być stosowane również w instalacjach profesjonalnych, w tym na potrzeby ochrony przeciwpożarowej budynków użyteczności publicznej, urzędów etc.

Poza hydrantami wewnętrznymi oferujemy również m.in. gaśnice, w tym proszkowe, pianowe czy przewoźne. Dzięki temu możesz wyposażyć się w jednym miejscu w szereg rozwiązań zwiększających ochronę przeciwpożarową w Twoim budynku. W doborze odpowiednich komponentów bezpłatnie pomogą Ci eksperci SORBEX.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych w naszej bazie wiedzy. Dowiesz się z nich m.in., czym są gaśnice gastronomiczne, co trzeba wiedzieć o gaśnicach ABF, a także jaką gaśnicę wybrać do biura.