Baza wiedzy

Tutaj dzielimy się wszystkim co wiemy. Niech Wam dobrze służy.

FAQ

Często zadawane pytania

Gaśnice

Poza pożarami, które nie są opisane na gaśnicy, gaśnicą śniegową nie można gasić ludzi. Bardzo niska temperatura środka gaśniczego (CO2) sięgająca -70 st. C, może spowodować odmrożenia. Bardzo niska temperatura stanowi też poważne przeciwwskazanie w przypadku gaszenia tłuszczów.

 

Category: Gaśnice

Pomimo dużej uniwersalności gaśnicy proszkowej, ma ona sporo przeciwwskazań.

Pierwszym jest gaszenie odzieży na ludziach. Proszek może poważnie podrażnić oczy i drogi oddechowe. Lepiej użyć gaśnicy wodnej mgłowej albo koca gaśniczego.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest gaszenie urządzeń w ruchu, np silnika samochodowego. Dostając się do środka może spowodować zatarcie. Proszek też bardzo mocno przywiera do powierzchni, co powoduje problemy z jego usunięciem, a czasami kończy się wyrzuceniem tapicerowanych mebli, które nie zostały uszkodzone przez ogień, ale wybrudzone proszkiem. Lepiej użyć gaśnicy śniegowej albo pionowej.

Trzecie przeciwwskazanie, to wykorzystanie takiej gaśnicy do pożarów pozostałych typów, np palącego się tłuszczu. Pamiętaj, aby konkretną gaśnicę wykorzystać tylko do tego, do czego jest przeznaczona. Odpowiednią informację znajdziesz na obudowie gaśnicy.

Category: Gaśnice

Najważniejszym przeciwwskazaniem jest wilgoć. Taka gaśnica nie powinna być stosowana w archiwach, czy bibliotekach. Woda może nieść większe zniszczenie niż gaszony pożar. Urządzenia elektryczne też nie powinny być tak gaszone. Pomimo zastosowania wody demineralizowanej, nie ma gwarancji, że nie dojdzie do zwarcia.

Category: Gaśnice

Gaśnica śniegowa dedykowana jest pożarom typu B, a czasami też C. Oznacza to, że skutecznie gasi pożary płynów i topniejących substancji. Może też być skuteczna w przypadku pożarów gazów.

Specjalny typ gaśnicy śniegowej dedykowany jest elektronice. Urządzenia gaśnicze śniegowe (UGS) polecane są do serwerowni, komputerów i innych urządzeń

Category: Gaśnice

Gaśnica proszkowa jest najbardziej uniwersalnym typem gaśnicy. Zwykle gasi pożary typu ABC,

Typ A – czyli ciała stałe, np meble

Typ B – czyli substancje ciekłe i topniejące, jak paliwa albo tworzywa sztuczne

Typ C – czyli gazy, np opary benzyny.

Ważne, że nie każda gaśnica proszkowa ma takie możliwości. Najtańsze gaśnice samochodowe nadają się tylko do pożarów BC, czyli nie ugaszą palącego się fotela w samochodzie. Nadają się w zasadzie tylko do tego, aby nie dostać mandatu za brak gaśnicy.

Category: Gaśnice

Gaśnice są dedykowane pożarom typu F, czyli tłuszczom. Kuchnia w domu albo restauracji jest ich naturalnym środowiskiem. W zależności od typu, nadaje się do gaszenia ciał stałych i płynów. Wodna piana powoduje odcięcie powietrza i ugaszenie pożaru. Jest to typ bezpieczny dla ludzi, nie brudzi, ale trzeba liczyć się z zalaniem.

Category: Gaśnice

Load More

Skrzynki gazowe

Liczniki gazu w mieszkaniu najczęściej montuje się w przedpokoju. Rury są doprowadzane od góry. Dlatego polecamy skrzynki gazowe bez daszku, ale ze spodem. Wtedy instalacja bez problemu wejdzie do skrzynki, ale gazomierz będzie z widocznych stron osłonięty estetyczną skrzynką, którą można dobrać do koloru ścian.

 

Category: Skrzynki gazowe

Najczęściej skrzynkę gazową zabudowyje się w styropiania podczas ocieplania domu. Jeżeli z nową elewacją wiąże się wymiana skrzynki gazowej na nową, należy wybrać maskownicę gazową albo skrzynkę wnękową. Wtedy problemu nie ma wogóle.

Jeżeli skrzynka nie będzie wymieniana, a do tego ma daszek skośny, wiąże się to ze żmudnym docinaniem styropianu. Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć lakier przed uszkodzeniem. Najlepiej taśmą malarską.

Trochę inaczej wygląda zabudowa w ogrodzeniu. Ciężkie cegły albo kamienie stanowią spore obciążenie dla skrzynki. Należy wtedy ułożyć je tak, aby nie spoczywały na niej. Cement zaś może powodować korozję. Dlatego należy lakier zabezpieczyć przed kontaktem z cementem.

Category: Skrzynki gazowe

Wymianę skrzynki gazowej najlepiej zostawić instalatorowi, który po całej operacji sprawdzi szczelność instalacji. Jeżeli jednak chcesz to zrobić samodzielnie, musisz uzbroić się w wiertarkę, odpowiednie kołki i wkręty. Prawdopodobnie stara skrzynka gazowa miała otwory montażowe w innym miejscu niż nowa.

W oferowanych przez nas skrzynkach gazowych Boxmet ułatwieniem jest zdejmowana tylna belka. Jej demontaż przed wymianą umożliwia założenie skrzynki na rury instalacji gazowej bez ingerencji w samą instalację. Potem należy jedynie przykręcić belkę, aby usztywnić skrzynkę gazową.

Bez tej opcji konieczne będzie zdjęcie licznik gazu albo zaworu, ewentualnie przecięcie belki, co oznacza utratę gwarancji.

Category: Skrzynki gazowe

Generalnie w skrzynkach gazowych stosuje się 2 typu kluczy gazowych. Trapezowy – taki znajdziesz w oferowanych przez nas skrzynkach boxmet oraz trójkątny – w skrzynkach Weba.
Aby otworzyć skrzynkę gazową z pierwszym typem, wystarczy płaski śrubokręt albo nóż, którego czubek zmieści się w zamku. Typ drugi jest trudniejszy do otwarcia. Można spróbować płaskim śrubokrętem albo czymś co ma formę zbliżoną do cienkiego pręta (np mały śrubokręt, klucz imbusowy, twardy drut). Wkładając go pod kątem do zamka, można spróbować obrócić zamek gazowy.

Category: Skrzynki gazowe

Skrzynki gazowe najczęściej montuje się na zewnętrznej ścianie budynku lub ogrodzeniu. Ważne, że pracownicy gazowni oraz służby ratunkowe muszą mieć łatwy dostęp nie niej, aby odczytać licznik gazu albo zakręcić gaz w razie niebezpieczeństwa.

Category: Skrzynki gazowe

Skrzynkę gazową można kupić w praktycznie każdym markecie budowlanym. Jeżeli szukasz prostej, taniej skrzynki gazowej w kolorze żółtym, powinno to wystarczyć. Uważaj jednak na najtańsze egzemplarze – nie mają powłoki cynkowej chroniącej przed korozją.

Jeżeli jednak szukasz skrzynki gazowej w innym kolorze, zabezpieczonej przed warunkami atmosferycznymi, a nawet w niestandardowym wymiarze, polecamy nas. Ilość dostępnych modeli, wzorów, kolorów i kombinacji liczona jest w tysiącach. Do tego porządne zabezpieczenie antykorozyjne i nawet 3 lata gwarancji. Wisienką na torcie jest darmowy zwrot w terminie 30 dni.

Category: Skrzynki gazowe

Load More

Artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Gaśnice CO2: poznaj ich zastosowanie

Gaśnice CO2: poznaj ich zastosowanie

Gaśnice CO2, nazywane również gaśnicami śniegowymi, to jedne z najpopularniejszych ręcznych urządzeń gaśniczych. Są powszechnie wykorzystywane do ochrony przeciwpożarowej budynków, szczególnie dobrze sprawdzając się do gaszenia pożarów sprzętu elektronicznego i...

Artykuły

Wszystkie artykuły

Gaśnice CO2: poznaj ich zastosowanie

Gaśnice CO2: poznaj ich zastosowanie

Gaśnice CO2, nazywane również gaśnicami śniegowymi, to jedne z najpopularniejszych ręcznych urządzeń gaśniczych. Są powszechnie wykorzystywane do...

Gaśnica ABF: co warto o niej wiedzieć?

Gaśnica ABF: co warto o niej wiedzieć?

Gaśnice stanowią podstawowy sprzęt przeciwpożarowy. Ich zaletą jest łatwość obsługi i fakt, iż przy odpowiednim rozmieszczeniu są zawsze pod ręką,...

Gaśnica ABC: co musisz o niej wiedzieć?

Gaśnica ABC: co musisz o niej wiedzieć?

Gaśnica stanowi nieodłączny element wyposażenia każdego budynku, w którym muszą zostać zachowane przepisy przeciwpożarowe – na przykład w obiektach...

Oznaczenia gaśnic

Oznaczenia gaśnic

Jest kilka rodzajów gaśnic i każda z nich służy do innego rodzaju pożarów oraz posiadają one inne oznaczenia na etykietach. Symbole dzielą się na...

Typy pożarów

Typy pożarów

Istnieje kilka grup pożarów, które możemy rozróżnić. Są to podziały ze względu na materiał jaki się pali, jak duży jest pożar oraz sposób ,w który...

Rodzaje hydrantów wewnętrznych

Rodzaje hydrantów wewnętrznych

Hydranty wewnętrzne dzieli się wg kilku podstawowych parametrów. Do najważniejszych należy średnica węża. W tej materii rozróżniamy 3 rodzaje:...

Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

Gaśnica proszkowa Jest to gatunek najczęściej spotykanych gaśnic. Składają się one ze zbiorników napełnianych specjalnymi proszkami, które są...

Legalizacja gaśnic

Legalizacja gaśnic

Jest to pojęcie, które możemy nazwać również przeglądem gaśnic. Legalizacja jest bardzo ważna, nie tylko dlatego, że polskie prawo tak nakazuje, ale...

Jaka gaśnica do domu?

Jaka gaśnica do domu?

Jaka gaśnica do kuchni? Kuchnia jest najbardziej newralgicznym miejscem w domu i mieszkaniu. Gotowanie, zwłaszcza na gazie - niesie za sobą ryzyko...