Pomieszczenia biurowe wymagają ochrony przeciwpożarowej, której kluczowym elementem są oczywiście gaśnice. Urządzając przestrzeń biura należy zadbać o to, aby na wyposażeniu znalazły się odpowiednie urządzenia gaśnicze – i to w wymaganej liczbie. Przedsiębiorcy często mają dylemat, jaka gaśnica do biura będzie najlepsza. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ wszystko zależy tutaj od tego, co może być prawdopodobnym źródłem pożaru w pomieszczeniach biurowych. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Co na ten temat mówią przepisy?

Punktem wyjścia do doboru urządzeń gaśniczych oraz ich liczby jest zapoznanie się z obowiązującymi w Polsce przepisami. W przypadku pomieszczeń biurowych wiążące jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Z rozporządzenia dowiadujemy się, że istnieją trzy przypadki, w których konieczne jest umieszczenie co najmniej jednej jednostki gaśniczej na każde 100 metrów kwadratowych strefy pożarowej – przy czym za jednostkę gaśniczą uznaje się 2 kg proszku lub 3 dm3 innego środka gaśniczego zawartego w gaśnicy.

Te przypadki to:

  1. Wyznaczenie strefy zagrożenia ludzi– mówimy tutaj o strefach oznaczonych symbolami ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V.
  2. Wyznaczenie strefy pożarowej pełniącej funkcję magazynu lub przestrzeni produkcyjnej – tutaj natomiast przewidywane obciążenie ogniowe musi przekraczać 500 MJ na każdy metr kwadratowy.
  3. Wyznaczenie strefy zagrożenia wybuchem.

Jeśli pomieszczenia biurowe/firmowe nie spełniają kryteriów przypisania ich do którejkolwiek z tych stref, to przyjmuje się, że należy umieścić w nich co najmniej jedną gaśnicę na każde 300 metrów kwadratowych powierzchni.

Ważne!

Od powyższej zasady obowiązuje wyjątek i jest nim zakwalifikowanie danej przestrzeni do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV (strefa mieszkalna jedno- i wielorodzinna). Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia wtedy, gdy biuro zostało wydzielone np. w domu jednorodzinnym.

Wybieramy gaśnicę do biura: co należy wziąć pod uwagę?

Choć przepisy jasno precyzują, ile gaśnic powinno przypadać na daną powierzchnię biurową, to jednocześnie nie wskazują rodzaju jednostki gaśniczej – a tutaj jest w czym wybierać. To, czy lepiej będzie postawić na klasyczną gaśnicę proszkową, czy może na gaśnicę pianową lub śniegową, w głównej mierze zależy od przewidywanego źródła pożaru.

W biurze największe zagrożenie stanowi oczywiście sprzęt elektroniczny, który w dodatku wymaga szczególnej ochrony przed pożarem i jego skutkami celem np. uniknięcia bezpowrotnej utraty istotnych danych.

Zagrożenie pożarowe w przestrzeni biurowej może pochodzić również ze strony palarni czy aneksu kuchennego. Jeśli takie strefy znajdują się w biurze, to warto wziąć je pod uwagę przy wyborze odpowiednich gaśnic.

Popularne rodzaje gaśnic, które sprawdzą się w przestrzeni biurowej

W biurach zdecydowanie najczęściej stosuje się gaśnice proszkowe (nazywane też gaśnicami ABC). Sprawdzają się one do gaszenia pożarów zarówno cieczy łatwopalnych (alkohol, nafta etc.), gazów wybuchowych (metan, gaz ziemny, wodór), jak i ciał stałych (np. kartki papieru ksero, śmieci w aneksie kuchennym). Niewątpliwą zaletą gaśnic proszkowych jest ich niska cena oraz uniwersalność zastosowania.

Jeśli natomiast w przestrzeni biurowej znajduje się aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem, to warto umieścić w nim gaśnicę pianową, która doskonale radzi sobie z gaszeniem tłuszczu.

Chcąc kupić gaśnicę do biura warto postawić również na model śniegowy (można się spotkać z określeniem „gaśnice CO2”). Ogromną zaletą tych gaśnic w kontekście zaplecza biurowego jest to, że można ich używać do bezpiecznego gaszenia urządzeń elektrycznych o napięciu poniżej 1000V – gaśnica śniegowa nie uszkodzi elektroniki i praktycznie nie zostawi na niej śladów. Stąd takie gaśnice znakomicie sprawdzają się do przestrzeni typu open space, do serwerowni, maszynowni czy po prostu do biur z dużą ilością sprzętu komputerowego.

Szukasz gaśnicy do biura? Szeroki wybór jednostek gaśniczych, zarówno proszkowych, pianowych, jak i śniegowych, znajdziesz w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX. Jeśli nie wiesz, jakie gaśnice będą najlepszym rozwiązaniem do Twojej przestrzeni biurowej, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów SORBEX.