Branża gastronomiczna uchodzi za jedną z najbardziej wymagających, ale też dających najwięcej satysfakcji z osiągniętego sukcesu. Poza dbaniem o smak, wystrój lokalu, higienę i dobre warunki pracy obsługi, po stronie obowiązków właściciela leży również kwestia zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa gości i pracowników. Podstawą jest przeciwdziałanie pożarom, co wymaga m.in. wyposażenia restauracji czy baru w odpowiednie urządzenia gaśnicze. W kolejnym artykule przygotowanym przez ekspertów SORBEX wyjaśniamy, które gaśnice można uznać za gastronomiczne, czyli przystosowane do gaszenia pożarów bezpośrednio związanych z przygotowywaniem posiłków.

Podstawowy podział gaśnic

Gaśnice dzielimy ze względu na rodzaj zastosowanego w nich środka gaśniczego. Jest to również podstawowe kryterium doboru gaśnicy do czynnika, który może stanowić potencjalne źródło pożaru – czy to w budynku, czy np. w pojeździe.

Standardowy podział gaśnic sprowadza się do urządzeń:

  • Proszkowych– jak sama nazwa wskazuje środkiem gaśniczym jest tutaj proszek, który dobrze radzi sobie z gaszeniem pożarów typu ABC (m.in. ciał stałych, materiałów topniejących pod wpływem wysokiej temperatury, nafty, alkoholu, węgla, różnego rodzaju tkanin). Takie gaśnice uchodzą za uniwersalne i sprawdzają się zarówno w budynkach mieszkalnych, biurowych, jak i w samochodach.
  • Pianowych – gaśnice pianowe są dedykowane gaszeniu pożarów typu A, B i F. Stanowią więc naturalną alternatywę dla gaśnic proszkowych, powinny być natomiast wybierane do miejsc, w których czynnikiem pożarowym są różne tłuszcze i oleje.
  • Śniegowych – gaśnice śniegowe, nazywane również gaśnicami CO2, są przeznaczone do gaszenia pożarów typu B i C. Teoretycznie więc można byłoby uznać je za gaśnice gastronomiczne, natomiast zdecydowanie lepiej sprawdzają się do gaszenia urządzeń elektronicznych i elektrycznych o napięciu poniżej 1000V. Standardowo wykorzystuje się je w serwerowniach, pomieszczeniach biurowych czy maszynowniach.

Gaśnice pianowe – optymalny wybór do lokali gastronomicznych

Z powyższego opisu jednoznacznie wynika, że kryterium gaśnicy gastronomicznej spełniają urządzenia pianowe. Piana jest idealnym środkiem gaśniczym do gaszenia pożarów np. rozgrzanego tłuszczu, w tym olejów roślinnych i zwierzęcych. To właśnie zapalenie się tłuszczu jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną pożarów wybuchających w kuchniach.

Porada eksperta SORBEX:

Gaśnice gastronomiczne o mniejszej pojemności sprawdzą się nie tylko w profesjonalnych, ale też domowych kuchniach. W przypadku częstego gotowania i smażenia, zwłaszcza w głębokim tłuszczu i na kuchence gazowej, warto zaopatrzyć się w choć jedną gaśnicę pianową.

Jaką pojemność gaśnicy wybrać?

Tutaj wszystko zależy od wielkości kuchni. Liczbę i pojemność gaśnic pianowych zawsze należy uzgodnić z inspektorem BHP, który określa czynniki ryzyka na danych stanowiskach pracy. Zwyczajowo przyjmuje się, że minimalna pojemność gaśnicy pianowej na potrzebny lokalu gastronomicznego to 2 kilogramy.

Gaśnice dla gastronomii kupisz w sklepie internetowym SORBEX

SORBEX to czołowy dystrybutor akcesoriów PPOŻ i BHP. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz szeroki wybór gaśnic, w tym idealnie sprawdzających się w lokalach gastronomicznych. Oferujemy m.in. gaśnice ABC, pianowe czy śniegowe.

Poza gaśnicami znajdziesz u nas także różnego rodzaju akcesoria, w tym wieszaki czy tablice informacyjne. Dzięki temu w jednym miejscu możesz zaopatrzyć się we wszystko, co jest potrzebne nie tylko do spełnienia przepisów prawa, ale także realnego zwiększenia bezpieczeństwa pracowników i gości.

Jeśli nie masz pewności, jaką gaśnicę wybrać do restauracji, baru czy na zaplecze kuchenne hotelu/pensjonatu, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa eksperta SORBEX.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów w naszej bazie wiedzy. Dowiesz się z nich m.in. czym jest hokej do gazu, jakie są zalety nierdzewnej szafki gazowej, a także dlaczego skrzynka gazowa 60×60 cm uchodzi za uniwersalny wybór.