Gaśnica stanowi nieodłączny element wyposażenia każdego budynku, w którym muszą zostać zachowane przepisy przeciwpożarowe – na przykład w obiektach użyteczności publicznej, w hotelach, pensjonatach, budynkach firmowych, komercyjnych etc. W gaśnice coraz częściej wyposaża się także prywatne domy i mieszkania, co jest przejawem zdrowego rozsądku i dbałości o bezpieczeństwo ludzi i dobytku. Do najpopularniejszych gaśnic zaliczamy modele proszkowe. Możesz się również spotkać z określeniem gaśnica ABC, za którym kryje się przeznaczenie takiej gaśnicy. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Czym jest gaśnica ABC?

Gaśnice ABC to podstawowy rodzaj akcesoriów gaśniczych, przeznaczonych do bezpośredniego gaszenia pożarów w budynkach, ale też w pojazdach. Są to gaśnice stosunkowo lekkie, dostępne w szerokim wyborze pojemności, co ułatwia ich szybkie zastosowanie w razie wystąpienia zagrożenia.

To warto wiedzieć

Najmniejsze gaśnice ABC mają pojemność 1 kg i najczęściej wykorzystuje się je w pojazdach. Korzystniejsze cenowo są natomiast większe gaśnice, które oferują również szerszy zakres zastosowania.

Wyjaśnijmy od razu, że gaśnice ABC to nic innego, jak gaśnice proszkowe, które są przeznaczone do gaszenia pożarów z grup A, B oraz C. Dowiedz się, co to dokładnie oznacza.

Do gaszenia jakich pożarów wykorzystasz gaśnicę ABC?

Gaśnice ABC są uniwersalnymi akcesoriami gaśniczymi, ponieważ w praktyce sprawdzą się do gaszenia większości występujących pożarów, w tym tych najbardziej prawdopodobnych. Każda litera w opisie gaśnicy odnosi się do innego rodzaju pożaru. I tak:

 • Pożary typu A– są to pożary ciał stałych, jak chociażby drewno, papier, węgiel, pellet, różnego rodzaju tkaniny itd. Do takich pożarów najczęściej dochodzi w budynkach mieszkalnych, w kotłowniach, w składach opału czy na zewnątrz budynków.
 • Pożary typu B – tutaj mamy już do czynienia z pożarami cieczy palnych i substancji topniejących pod wpływem ciepła. Można wskazać na naftę, alkohol, parafinę itd. Dla przykładu: gaśnica proszkowa doskonale sprawdzi się do ugaszenia pożaru lampy naftowej czy pożaru wywołanego przez rozlany denaturat (częste zjawisko w przypadku nieuważnego rozpalania grilla).
 • Pożary typu C– są to pożary wszelkiego rodzaju gazów palnych, takich jak metan, wodór czy gaz ziemny (dostarczany siecią gazową). Jest to bardzo niebezpieczny typ pożaru z uwagi na wybuchowość gazu, dlatego wymaga pilnego ugaszenia, w czym dobrze sprawdzi się gaśnica proszkowa.

To warto wiedzieć

Gaśnica ABC może być używana również do gaszenia urządzeń elektrycznych o napięciu poniżej 1000V.

Gdzie stosuje się gaśnice ABC?

Gaśnice ABC to uniwersalne akcesoria gaśnicze, które znajdują zastosowanie zarówno w budynkach firmowych i komercyjnych, jak i mieszkalnych, a nawet w pojazdach. Rekomendujemy zakup gaśnicy o odpowiedniej pojemności m.in. do:

 • Samochodu osobowego;
 • Pojazdu kempingowego (kamper, przyczepa);
 • Mieszkania, domu i poszczególnych pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których istnieje podwyższone ryzyko wybuchu pożaru (kuchnia, kotłownia);
 • Obiektów noclegowych, jak pensjonaty, hotele, kwatery prywatne;
 • Budynków biurowych;
 • Magazynów i firmowego zaplecza;
 • Hal produkcyjnych;
 • Garaży;

Kup gaśnicę ABC w sklepie SORBEX

Sklep internetowy SORBEX to wygodny sposób na zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria z kategorii ochrony PPOŻ, w tym gaśnice ABC. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór gaśnic proszkowych, w różnych wariantach pojemności, z podstawą i bez, w tym samoczynnych urządzeń gaśniczych czy gaśnic przewoźnych.

Oferujemy wyłącznie markowe gaśnice ABC, które spełniają polskie i europejskie normy, gwarantując wysoką niezawodność i gotowość do pracy w krytycznym momencie wybuchu pożaru. Wybierając jedną z dostępnych w naszym sklepie internetowym gaśnic proszkowych wiesz, że inwestujesz w bezpieczeństwo swoje, innych ludzi, dóbr materialnych, a przy tym dbasz o zgodność z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Nie wiesz, na jaką gaśnicę ABC się zdecydować? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów SORBEX.