Skrzynka gazowa stanowi jeden z najważniejszych elementów instalacji zewnętrznej. Stosuje się ją zarówno w przypadku zasilania budynku gazem z sieci, jak i gazem płynnym magazynowanym w zbiorniku podziemnym lub naziemnym. Wybierając taką skrzynkę należy zwrócić szczególną uwagę na jej wymiary. Nie chcąc popełnić błędu warto postawić na uniwersalny model, czyli skrzynkę gazową 60×60 cm, która powinna sprawdzić się w każdym domu jednorodzinnym przyłączonym do sieci.
Wymiary skrzynki gazowej – co mówią przepisy?
Kwestię stosowania skrzynek gazowych reguluje kilka aktów prawnych. Nadrzędne jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W ww. rozporządzeniu nie ma wzmianki na temat wymiarów, jakie powinna mieć skrzynka gazowa. Dotyczy to zarówno szafki na licznik gazu, jak i zawór główny (czyli montowanej na ścianie budynku lub w jej bezpośrednim pobliżu).
Wymaga się jedynie tego, aby skrzynka swobodnie mieściła elementy armatury gazowej (gazomierz, zawór główny oraz ewentualnie reduktor), do których musi być swobodny dostęp w razie konieczności ich wymiany czy przeprowadzenia badania szczelności.
Porada eksperta SORBEX:
Przepisy to jedno, ale w praktyce pewne wytyczne dotyczące wymiarów skrzynki gazowej może narzucać lokalny zakład gazowniczy odpowiedzialny za przyłączenie budynku do sieci. Przed zakupem skrzynki gazowej warto więc się z nim skonsultować, aby nie mieć później problemów z odbiorem.
Bezpieczny wybór? Skrzynka gazowa 60×60 cm
W SORBEX obserwujemy, że największą popularnością wśród naszych klientów cieszą się dwa modele skrzynek gazowych, czyli te o wymiarach:
- 60x60x25 cm
- 30x30x20/15 cm
Skrzynka gazowa 60×60 cm to optymalny wybór w sytuacji, gdy szukamy szafki mającej pomieścić wszystkie elementy instalacji gazowej, do których musi być swobodny dostęp, czyli gazomierz, zawór główny oraz reduktor ciśnienia. Taka skrzynka umożliwia wygodne przeprowadzanie czynności sprawdzających, konserwacyjnych oraz ewentualną wymianę uszkodzonych czy zużytych elementów instalacji.
Z kolei mniejsza szafka gazowa jest optymalnym wyborem w sytuacji, gdy planujemy umieścić w niej sam zawór główny gazu (na ścianie budynku lub w jej sąsiedztwie).
Porada eksperta SORBEX
Dobrą alternatywą dla skrzynki gazowej 60×60 cm może być nieco węższy i niższy model 50x50x25 cm. Taka szafka mniej rzuca się w oczy, co jest szczególnie ważne w przypadku montowania jej na elewacji budynku.
Jeśli więc planujesz kupić skrzynkę gazową na własną rękę, na przykład po to, aby pasowała pod względem estetyki do architektury budynku czy ogrodzenia, to najbezpieczniej będzie zainwestować w model o wymiarach 60x60x25 cm, opcjonalnie 50x50x25 cm, który z całą pewnością pomieści niezbędną armaturę gazową.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Wybierając skrzynkę gazową do domu jednorodzinnego nie trzeba wcale decydować się na model w żółtej wersji kolorystycznej. Z powodzeniem można zastosować np. skrzynkę brązową, czarną, beżową czy w kolorze stali szczotkowanej. Ważne jest tylko to, aby na drzwiczkach skrzynki znalazło się oznaczenie „G” lub „GAZ”.
Porada eksperta SORBEX
Szczegółowe omówienie przepisów, jakie musi spełniać skrzynka gazowa w domu jednorodzinnym, znajdziesz w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.
Istotnym kryterium wyboru skrzynki gazowej jest również materiał, z jakiego została wykonana. Pamiętajmy, że szafka gazowa ma chronić umieszczoną w niej armaturę przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, bezpośrednim padaniem wody i promieni słonecznych, a także przed dostępem niepowołanych osób.
Warto zatem postawić na solidną skrzynkę gazową, która gwarantuje wieloletnią trwałość i odporność na procesy korozyjne. Tutaj szczególnie dobrym wyborem będzie szafka ze stali ocynkowanej lub – wyraźnie droższa – ze stali nierdzewnej. Szeroki wybór skrzynek gazowych znajdziesz oczywiście w ofercie sklepu internetowego SORBEX.
Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych w naszej bazie wiedzy. Wyjaśniamy w nich m.in. jaką funkcję pełni reduktor butli gazowej 11 kg, a także podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni gazomierz do swoich potrzeb.
Najnowsze komentarze