Reduktor to nieodłączny element instalacji gazowej przystosowanej do zasilania gazem płynnym, czyli LPG lub czystym propanem technicznym. W Polsce szczególnie popularnym rozwiązaniem jest podłączenie urządzeń grzewczych czy kuchennych do przenośnej butli gazowej o masie 11 kg. Takie butle można kupić (wymienić) na stacji benzynowej, w rozlewni gazu etc. Pamiętajmy natomiast o konieczności zakupu reduktora do butli gazowej 11 kg, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Do czego służy reduktor gazu?

Zadaniem reduktora jest zamiana fazy ciekłej gazu płynnego w fazę lotną, dzięki czemu gaz ten może zasilać podłączone do butli urządzenia. W przypadku butli 11 kg czy mniejszych butli turystycznych standardowo stosuje się reduktor 1-go stopnia, który pozwala uzyskać ciśnienie między 0,5 a 2 bar, w zupełności wystarczające na potrzeby popularnych odbiorników gazu LPG.

To warto wiedzieć

Butle są wypełnione gazem pod bardzo wysokim ciśnieniem, które musi zostać zredukowane dla zasilania nim urządzeń domowych – również ze względów bezpieczeństwa.

Montaż reduktora gazu

Sam proces montażu reduktora na butli 11 kg jest banalnie prosty i poradzi sobie z tym każdy domowy majsterkowicz. Wykorzystujemy gwint zewnętrzny na zaworze butli, na który nakręcamy śrubunek reduktora.

Reduktor gazu z drugiej strony jest zakończony przyłączem na elastyczny wąż gazu, którym doprowadzamy gaz do docelowego odbiornika (nasuwamy wąż na przyłącze odbiornika i zaciskamy stalową obejmą). Tak przeprowadzony montaż gwarantuje szczelność układu, oczywiście pod warunkiem, że wszystkie elementy, włącznie z reduktorem, są w pełni sprawne.

Przykłady zastosowania reduktora do butli gazowej

Każdy, kto korzysta z przenośnej butli gazowej w domu, w warsztacie czy w pojeździe kempingowym, na co dzień ma do czynienia z reduktorem gazu. Jest to nieodłączny element popularnych instalacji do zasilania gazem płynnym, spośród których warto wyróżnić chociażby:

  1. Instalacje do zasilania domowej kuchenki gazowej– jeśli budynek nie jest podłączony do sieci gazu ziemnego, a właścicielom zależy na klasycznej kuchence, to rozwiązaniem może być właśnie zasilanie jej gazem płynnym z przenośnej butli.
  2. Karawaning – butle gazowe i tym samym reduktory są doskonale znane fanom karawaningu, który bije w naszym kraju rekordy popularności. Gazem płynnym zasila się między innymi kuchenki, piecyki, bojlery, ale też lodówki montowane w kamperach i przyczepach kempingowych. Same butle, wraz z reduktorem, umieszcza się w bakiście.
  3. Grill gazowy– coraz popularniejsze grille gazowe są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu niż grille węglowe. Zasila się je gazem płynnym z butli turystycznej lub butli 11 kg, do czego także potrzebny jest reduktor gazu.

Reduktor do butli gazowej 11 kg: z manometrem czy bez?

W ofertach producentów i dystrybutorów osprzętu do butli gazowych znajdziemy zarówno reduktory bez manometru, jak i modele wyposażone w ten element. Reduktor z manometrem ma tę zaletę, że pozwala na bieżąco kontrolować ciśnienie gazu i tym samym – w dużym przybliżeniu – poziom napełnienia butli.

Nie jest to natomiast konieczne w sytuacji, gdy korzystamy z dwóch połączonych szeregowo butli z automatycznym przełączaniem. Wówczas nie ma nawet potrzeby kontrolowania napełnienia zbiorników, ponieważ o braku gazu w jednej butli poinformuje nas sygnał dźwiękowy – będzie więc dość czasu, aby po prostu wymienić butlę np. na stacji benzynowej.

Kup reduktor do butli gazowej 11 kg w naszym sklepie internetowym

SORBEX to renomowany sklep internetowy, w którego ofercie znajdziesz wszystkie akcesoria potrzebne do uruchomienia instalacji gazowej w budynku czy w pojeździe. Oferujemy reduktory gazu pierwszego i drugiego stopnia, w tym reduktor do butli 11 kg i w innych wariantach pojemności, jak i do zbiorników naziemnych i podziemnych gazu płynnego (na cele grzewcze).

Jeśli nie masz pewności, jaki reduktor do butli gazowej 11 kg wybrać, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów SORBEX.