Gaśnica to podstawowe narzędzie ochrony przeciwpożarowej, które powinno stanowić obligatoryjne wyposażenie nie tylko budynków użyteczności publicznej, obiektów noclegowych czy budynków firmowych, ale także prywatnych domów czy samochodów. Spośród kilku rodzajów gaśnic, różniących się rodzajem środka gaśniczego, szczególnie popularne są gaśnice proszkowe. Ich zastosowaniu i mechanizmowi działania przyglądamy się w naszym artykule.
Jak działa gaśnica proszkowa?
Popularność gaśnic proszkowych wynika nie tylko z ich uniwersalności (do czego za chwilę wrócimy), ale także łatwości użycia. Zasada działania tego sprzętu gaśniczego jest bardzo prosta: wewnątrz gaśnicy znajduje się specjalny proszek, który w momencie zwolnienia zaworu jest wyrzucany na zewnątrz za pomocą sprzężonego gazu – najczęściej dwutlenku węgla lub azotu.
Proszek umieszczony w gaśnicy przerywa reakcję spalania, co pozwala opanować ogień lub – w przypadku niewielkiego pożaru – całkowicie go zdławić.
Zastosowanie gaśnic proszkowych
Gaśnice proszkowe to najczęściej stosowane urządzenia gaśnicze, co wynika z faktu, iż można ich użyć do gaszenia pożarów o różnym źródle. Stosuje się je w przypadku konieczności ugaszenia pożarów z grup A, B oraz C.
- Pożary typu A– są to pożary ciał stałych, takich jak drewno, węgiel, pellet, papier, różnego rodzaju tkaniny itp.
- Pożary typu B– tutaj mamy już do czynienia z pożarami cieczy palnych, jak i substancji topniejących pod wpływem ciepła. Za przykład mogą posłużyć nafta, alkohol, benzyna, parafina, różnego rodzaju oleje itp.;
- Pożary typu C– gaśnice proszkowe sprawdzają się również do gaszenia pożarów gazów palnych, takich jak m.in. metan, wodór, gaz ziemny itd.;
Dodajmy również, że gaśnice proszkowe mogą być stosowane do gaszenia urządzeń elektrycznych o napięciu poniżej 1000V.
Porada eksperta SORBEX
Tak szerokie zastosowanie gaśnic proszkowych sprawia, że stanowią one zwykle pierwszy wybór osób chcących wyposażyć budynek w urządzenia gaśnicze. Nie oznacza to natomiast, że gaśnica proszkowa sprawdzi się w każdej sytuacji – na przykład do gaszenia tłuszczu lepszym wyborem będzie gaśnica pianowa, a do gaszenia sprzętu elektrycznego i elektronicznego gaśnica śniegowa.
W opisach gaśnic proszkowych często widnieje informacja, iż są to gaśnice ABC. Ten wątek szerzej omawiamy w osobnym artykule.
Gdzie najlepiej sprawdzają się gaśnice proszkowe?
Większość z nas choć raz miała w ręku gaśnicę proszkową lub przynajmniej widziała ją w swoim otoczeniu. Wynika to z powszechnego stosowania tych urządzeń gaśniczych. Wykorzystuje się je chociażby w:
- Samochodach osobowych (stanowią obligatoryjne wyposażenie auta);
- W pomieszczeniach biurowych (przy okazji zapraszamy do lektury innego artykułu, w którym podpowiadamy, jaką gaśnicę do biura wybrać);
- W magazynach i na zapleczach przedsiębiorstw;
- W halach produkcyjnych, przy zautomatyzowanych liniach montażowych;
- W zakładach energetycznych;
- Na stacjach benzynowych (tutaj szczególnie dobrym wyborem jest gaśnica przewoźna o zwiększonej pojemności);
- W prywatnych domach i mieszkaniach;
Porada eksperta SORBEX
Na uniwersalność gaśnicy proszkowej wpływa również to, że jest bardzo łatwa w użyciu – praktycznie każdy, również bez przeszkolenia, poradzi sobie z jej obsługą.
Kup gaśnicę proszkową w sklepie internetowym SORBEX
SORBEX to czołowy dostawca gaśnic i innego sprzętu służącego ochronie przeciwpożarowej. W stałej ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz gaśnice proszkowe w szerokim wyborze rozmiarów i w bardzo atrakcyjnych cenach.
Kupisz u nas gaśnice do użytku domowego i profesjonalnego, które spełniają rygorystyczne normy jakościowe i obowiązujące w Polsce przepisy PPOŻ. Dostępne są także samoczynne urządzenia gaśnicze, które doskonale sprawdzają się do zabezpieczania rzadko odwiedzanych pomieszczeń, w których występuje zagrożenie pożarem – na przykład w kotłowni, w pomieszczeniach piwnicznych, w archiwum, w maszynowni, serwerowni etc.
Sprawdź gaśnice proszkowe w ofercie sklepu internetowego SORBEX. Skorzystaj też z bezpłatnego doradztwa naszych ekspertów w zakresie doboru odpowiedniej gaśnicy.
Najnowsze komentarze