Gaśnice pianowe to bardzo często spotykane przyrządy gaśnicze, które szczególnie dobrze sprawdzają się na zapleczach gastronomicznych. Wynika to z właściwości środka gaśniczego w postaci piany, doskonale radzącej sobie z gaszeniem płonących tłuszczy czy olejów. Na tym jednak zastosowanie gaśnicy pianowej się nie kończy. Po więcej praktycznych wskazówek zapraszamy do artykułu przygotowanego przez ekspertów marki SORBEX.

Czym właściwie jest gaśnica pianowa?

Gaśnica pianowa to przyrząd wypełniony pianą, która pełni funkcję środka gaśniczego. Zasada działania gaśnicy jest bardzo prosta, natomiast każdy choć raz powinien się z nią zapoznać, aby w przypadku wystąpienia pożaru potrafić opanować zagrożenie.

Piana umieszczona w gaśnicy jest wyrzucana na zewnątrz za pomocą sprężonego gazu, najczęściej dwutlenku węgla lub azotu. Środek gaśniczy powstaje poprzez zmieszanie wody z pianotwórczym koncentratem. Jedyne, co musi zrobić operator gaśnicy, to zwolnić zawór i skierować pianę w miejsce zagrożenia przy pomocy elastycznego węża.

Piana to bardzo skuteczny środek gaśniczy, ponieważ działa dwutorowo: z jednej strony odcina dopływ tlenu, z drugiej natomiast zwilża palący się materiał, obniżając temperaturę i zwiększając szansę na szybkie opanowanie lub wygaszenie ognia.

Jakie pożary można gasić przy użyciu gaśnicy pianowej?

Gaśnica pianowa jest określana mianem gaśnicy ABF (o czym więcej możesz przeczytać w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy). Tym samym wiemy już, że ten rodzaj gaśnicy najlepiej sprawdza się do gaszenia pożarów:

  • Typu A– są to pożary ciał stałych, takich jak drewno, papier, węgiel, pellet czy różnego rodzaju tkaniny;
  • Typu B– pożary cieczy palnych oraz substancji topniejących pod wpływem ciepła, jak nafta, alkohol czy parafina;
  • Typu F – pożary produktów żywnościowych, w szczególności olejów roślinnych i zwierzęcych, tłuszczów, oliwy z oliwek, frytury itp.;

Porada eksperta SORBEX:

Gaśnic pianowych nie wolno natomiast używać do gaszenia pożarów sprzętów elektronicznych. Wynika to z faktu, iż środek gaśniczy bazuje na wodzie, która jest przewodnikiem prądu – mogłoby to spowodować zagrożenia dla operatora gaśnicy.

Szeroki zakres zastosowania gaśnic pianowych

Gaśnice pianowe, z uwagi na możliwość używania ich do gaszenia bardzo różnych, a przy tym najczęściej występujących pożarów, znajdują zastosowanie zarówno w środowisku domowym, jak i profesjonalnym.

Takie gaśnice znakomicie sprawdzają się m.in. w:

  • Gastronomii– w barach, restauracjach, kuchniach hotelowych, pizzeriach, szkolnych kuchniach i stołówkach, w firmach cateringowych i świadczących usługi dostaw jedzenia na wynos;
  • Przemyśle– gaśnice pianowe mogą być stosowane w halach magazynowych i produkcyjnych;
  • W ogrzewnictwie– gaśnica pianowa powinna stanowić podstawowe wyposażenie kotłowni oraz składu opału;
  • W domu– przesadą na pewno nie będzie umieszczenie gaśnicy pianowej w domowej kuchni oraz w pomieszczeniu gospodarczym/w kotłowni;

Kup gaśnicę pianową w sklepie marki SORBEX

Jesteśmy czołowym dostawcą akcesoriów BHP i PPOŻ, w tym gaśnic proszkowych i pianowych, zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz szeroki wybór gaśnic pianowych renomowanych producentów, o różnych pojemnościach, w tym dla gastronomii.

Do ochrony przeciwpożarowej domu czy mieszkania rekomendujemy urządzenie gaśnicze pianowe UGP-2X ABF/D o masie 2 kg, natomiast do restauracji, barów, pizzerii czy na zaplecza gastronomiczne hoteli i pensjonatów urządzenie gaśnicze pianowe UGP-2X ABF również o masie 2 kg. Jeśli potrzebujesz większej ilości środka gaśniczego, to rozważ zakup gaśnicy pianowej GWP-6X AB o masie 6 kg.

Porada eksperta SORBEX:

Jeśli nie masz pewności, jaka gaśnica najlepiej sprawdzi się do ochrony przeciwpożarowej Twojego dobytku, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa SORBEX.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych w naszej bazie wiedzy. Dowiesz się z nich m.in., jakie są typy pożarów, jak rozumieć oznaczenia gaśnic, a także poznasz podstawowe rodzaje gaśnic i ich zastosowanie.