Gaśnica proszkowa
Jest to gatunek najczęściej spotykanych gaśnic. Składają się one ze zbiorników napełnianych specjalnymi proszkami, które są wyrzucane w ogień, aby odciąć dopływ tlenu. Pierwszy z nich to proszek węglanowy, są nim wypełnione gaśnice do ugaszania pożarów typu B i C. Są też gaśnice napełniane proszkami fosforowymi, którymi możemy ugasić pożary typu A,B i C. Różnią się od węglanowych tym, że mają większą odporność przed wstrząsami i wilgocią. Z uwagi na to są podstawowym wyposażeniem budynków w dzisiejszych czasach.
Zastosowanie mają dość szerokie, gdyż możemy ich używać w różnego typu zamkniętych pomieszczeniach tj. szkoły, biura, magazyny, kina, szpitale oraz innych lokali użytkowych, a nawet biblioteki gdyż proszek nie spowoduje uszczerbku na książkach mimo że jest ciężki do usunięcia po ugaszeniu pożaru. Gaśnice proszkowe również świetnie sprawdzą się w samochodach mniejszych jak i większych, np. ciężarowych. Teoretycznie nadają się również do gaszenia różnego rodzaju elektroniki – większość jedynie do urządzeń do 1000V, choć znajdziemy również modele przeznaczone dla większego napięcia. Nie poleca się ich do maszyn znajdujących się w ruchu, gdyż mogą powstać zatarcia. Polecamy jednak zastosowanie śniegowego urządzenia gaśniczego – opis w ostatnim akapicie.
Ten rodzaj gaśnic jest oparty na skroplonym dwutlenku węgla, który przy wydobywaniu się z gaśnicy rozpręża się i osiąga bardzo niskie temperatury (aż do -78 stopni Celsjusza). Przy osiągnięciu tak niskiej temperatury tworzy się warstwa suchego lodu na gaszonej powierzchni i dlatego nazywamy gaśnicę śniegową. Materiał powstały nie niszczy powierzchni i jest bardzo łatwy do usunięcia. Wadą gaśnicy jest niestety to, że z uwagi na temperaturę krytyczną nie może być przechowywana w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze oraz nie powinna być wyeksponowana bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. W przeciwnym wypadku ulegnie rozładowaniu poprzez wmontowany zawór bezpieczeństwa.
Najczęściej gaśnice te są stosowane na różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych i elektrycznych pod napięciem (zazwyczaj do 1000V) oraz pożarach typu B i C. Z uwagi na elektronikę taką gaśnicę najczęściej znajdziemy w szpitalach, kotłowniach, elektrowniach i serwerowniach. Jeśli jednak porównamy śniegową gaśnicę z innymi o równej masie, ta ma mniejszą skuteczność gaszenia. Należy pamiętać, że gaśnic tych pod żadnym pozorem nie wolno używać na ludziach ! Gdyż przy tak niskich temperaturach można doprowadzić do licznych odmrożeń i uszkodzenia ludzkiego ciała.
Jak sama nazwa wskazuje w tym wypadku gasimy pożar pianą, który powstaje podczas sprężania płynu znajdującego się w środku. W porównaniu do gaśnicy proszkowej ta jest bardziej ekologiczna, a osad powstały po ugaszeniu jest bardzo łatwy do usunięcia. W tej gaśnicy wyróżniamy dwa rodzaje piany. Chemiczna – która powstaje w reakcji chemicznej, oraz mechaniczna – która posiada gaz w specjalnym pojemniku.
Znajduje zastosowanie w przypadku pożarów typu A i B. Jak i również przy typie F, gdzie mamy do czynienia z olejem i tłuszczem. Gaśnica ta nie nadaje się jednak do gaszenia pożarów w elektronice, gdyż piana jest przewodnikiem prądu. Piana mechaniczna stanowi wyjątek, gdyż możemy jej użyć na urządzeniu elektronicznym jednak nie posiadającym więcej niż 1000V i zachowując odległość co najmniej 1M. Można dodać, że nie niszczy żadnych powierzchni dlatego świetnie nadaje się do użytku domowego, gastronomii oraz każdej kuchni, jak i miejsc w których nie chcemy wyrządzić żadnych zniszczeń.
Urządzenie gaśnicze do elektroniki
Specjalna gaśnica, która formalnie nie jest gaśnicą. Różni się tym, że nie podlega obowiązkowym przeglądom i legalizacji. Oznacza to tyle, że nie może być stosowana tam, gdzie przepisy wymagają gaśnic, które wspomnianym obowiązkom podlegają.
Jest to w zasadzie gaśnica śniegowa, z tym że środek gaśniczy ma wyższą temperaturę – kilka stopni powyżej zera. Zaś w gaśnicy śniegowej CO2 ma temperaturę niższą od temperatury zamarzania wody, przez co może zamrozić gaszony przedmiot. W przypadku elektroniki jest to o tyle niebezpieczne, że może spowodować szok termiczny i uszkodzenie urządzenia, nie na skutek pożaru, a gwałtownego obniżenia temperatury.
Najnowsze komentarze