W polskich warunkach klimatycznych każdy budynek mieszkalny, firmowy czy użyteczności publicznej, w którym przebywają ludzie, musi być wyposażony w instalację centralnego ogrzewania. Odpowiada ona za utrzymanie wymaganego komfortu cieplnego. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja wodna, w której funkcję czynnika grzewczego pełni woda podgrzana przez urządzenie grzewcze – na przykład kondensacyjny kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe czy coraz chętniej wybieraną pompę ciepła.

Instalację grzewczą projektuje się i wykonuje w taki sposób, aby stworzyć osobne obwody dla poszczególnych pomieszczeń. Ich połączenie w celu zasilenia czynnikiem grzewczym wymaga zastosowania rozdzielacza, a ten powinien zostać umieszczony w dedykowanej skrzynce. Kupisz ją w sklepie internetowym firmy SORBEX. Więcej o funkcji skrzynek rozdzielaczowych C.O. przeczytasz w naszym artykule.

Jaką funkcję pełni skrzynka rozdzielaczowa?

Skrzynka, nazywana również szafką na rozdzielacz, pozwala estetycznie i w sposób niewidoczny dla domowników zainstalować rozdzielacz centralnego ogrzewania oraz ewentualnie inne komponenty instalacji.

Skrzynka przede wszystkim zabezpiecza rozdzielacz przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniem, niepowołanym dostępem np. ze strony zwierząt domowych, a dodatkowo wycisza pracę instalacji oraz zapewnia symboliczną izolację. Jest to zatem niezbędny element instalacji centralnego ogrzewania.

Porada eksperta SORBEX:

Skrzynka rozdzielaczowa powinna zapewnić skuteczną ochronę newralgicznych elementów instalacji centralnego ogrzewania, dlatego zalecamy zakup solidnie wykonanej szafki z zamknięciem na kluczyk – to dodatkowe zabezpieczenie np. przed dziećmi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafki do rozdzielacza?

Najważniejszym kryterium wyboru skrzynki jest to, czy na pewno zmieszczą się w niej elementy instalacji centralnego ogrzewania – pamiętajmy, że w przypadku popularnego dziś ogrzewania podłogowego nie jest to tylko rozdzielacz, ale często także inne elementy armatury.

Na początek ustalamy więc liczbę sekcji obsługiwanych przez rozdzielacz i pod tym kątem dopasowujemy wielkość szafki. Informację na ten temat przekaże Ci instalator systemu centralnego ogrzewania.

Porada eksperta SORBEX:

Jeśli skrzynka ma znaleźć się w miejscu dobrze widocznym dla domowników i gości, na przykład w korytarzu czy łazience, to warto zadbać o jej estetyczne dopasowanie do wystroju wnętrza – głównie pod kątem kolorystycznym.

Dodatkowo warto skonsultować z wykonawcą instalacji, czy w wyznaczonym miejscu można zastosować skrzynkę podtynkową, której drzwiczki będą idealnie zlicowane ze ścianą – dzięki temu oszczędzamy miejsce oraz zmniejszamy widoczność szafki.

Kup skrzynkę rozdzielaczową w sklepie internetowym SORBEX

W naszej ofercie znajdziesz bardzo duży wybór skrzynek do rozdzielaczy, w różnych wariantach wymiarowych. Na pewno mamy skrzynkę, która pomieści rozdzielacze zastosowane w Twojej instalacji, bez względu na ostateczną liczbę sekcji oraz dodatkowe komponenty, na przykład pompę cyrkulacyjną.

Wybór konkretnej skrzynki skonsultuj z wykonawcą swojej instalacji, który powie Ci, jaka skrzynka będzie optymalna na potrzeby przewidzianego rozdzielacza – pamiętaj, że musi być w niej na tyle miejsca, aby możliwe było swobodne przeprowadzenie ewentualnych prac naprawczych.

Co ważne, oferujemy skrzynki rozdzielaczowe w różnych wersjach kolorystycznych. Możesz więc bardzo łatwo dopasować estetykę skrzynki do koloru ściany, dzięki czemu nie będzie się rzucać w oczy, stając się wręcz niewidocznym elementem wystroju pomieszczenia.

Jeśli masz wątpliwości, jaką skrzynkę rozdzielaczową wybrać, a wykonujesz instalację grzewczą i wodną we własnym zakresie, to służymy Ci fachowym doradztwem – wystarczy, że skontaktujesz się z ekspertem SORBEX.

Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych, z których m.in. dowiesz się, czym są gaśnice ABF oraz jaką rolę w instalacji pełnią filtry do gazu.