Wewnętrzna instalacja gazowa składa się z wielu drobnych elementów, dzięki którym paliwo gazowe może bez przeszkód docierać do końcowych odbiorników, jak kocioł grzewczy, kuchenka, podgrzewacz ciepłej wody użytkowej itd. Poza zaworami kulowymi, rurami czy kształtkami trzeba pamiętać również o filtrach gazu. To niewielkie, a niezwykle istotne części instalacji, od których zależy jej sprawność i wydajność, a także trwałość zasilanych urządzeń. Roli filtrów do gazu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
Podstawowa funkcja filtrów do gazu
Filtry do gazu, jak sama nazwa wskazuje, służą filtrowaniu paliwa gazowego, którym zasilamy różne urządzenia czy to w domu, czy w biurze, czy w zakładach produkcyjnych. Zastosowanie odpowiednich filtrów chroni te urządzenia przed uszkodzeniem czy pogorszeniem parametrów ich pracy w wyniku spalania gazu zawierającego różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Filtry stosuje się przede wszystkim z myślą o ochronie tych najdelikatniejszych elementów instalacji gazowej, od których wymagamy też precyzyjnej pracy i niezawodności. Mamy tutaj na myśli chociażby gazomierze (liczniki zużycia gazu) czy reduktory. W ich przypadku nawet drobne zanieczyszczenia obecne w paliwie gazowym mogą zaburzyć działanie i np. narazić właściciela instalacji na dodatkowe koszty.
Czy rzeczywiście trzeba filtrować gaz?
Jak najbardziej. Choć może się wydawać, że samo paliwo gazowe jest czyste i pozbawione elementów, które zagrażają zasilanym urządzeniom, to niestety różnie z tym bywa – szczególnie w przypadku gazu ziemnego, którego jakość często pozostawia wiele do życzenia.
Najważniejszym źródłem zanieczyszczeń jest natomiast sama instalacja gazowa, w której mogą znajdować się np. pozostałości po pracach hydraulicznych (uszczelnienia, pasty etc.), a po latach z jej metalowych elementów mogą się wytrącać np. kawałki rdzy, które stanowią realne zagrożenie dla zasilanych urządzeń.
Filtry do gazu to najtańszy i najskuteczniejszy sposób na wyeliminowanie podobnego ryzyka i tym samym na cieszenie się długą, bezawaryjną pracą urządzeń zasilanych paliwem gazowym.
Porada eksperta SORBEX:
Filtry do gazu trzeba regularnie wymieniać, średnio co 3 miesiące lub rzadziej, aby zawsze spełniały swoją funkcję. Częstotliwość wymiany zależy od rodzaju zastosowanego filtra.
Skośne filtry gazowe
Skośne filtry do gazu z obrotowym kołnierzem to jedne z najczęściej wybieranych elementów armatury gazowej. Ich wielką zaletą jest to, że można je zamontować w dowolnej pozycji, a także bez trudu wymienić wkład filtracyjny ze stali nierdzewnej.
Najważniejsze zalety skośnych filtrów gazowych to:
- Bardzo wysoka jakość wykonania z trwałego mosiądzu;
- Dowolna pozycja montażowa, co przydaje się w sytuacji, gdy nie mamy idealnego dostępu do miejsca montażu filtra;
- Prosty, szybki montaż;
- Bardzo atrakcyjna cena, na co należy zwrócić uwagę w przypadku konieczności zamontowania wielu filtrów w ramach jednej instalacji;
Kup filtry do gazu od zaufanego sprzedawcy
Sklep internetowy SORBEX to miejsce, w którym wygodnie, szybko i bezpiecznie kupisz wszelkie akcesoria potrzebne do profesjonalnego wykonania instalacji gazowej, w tym oczywiście filtry do gazu. Zapoznaj się z całym asortymentem – jesteśmy przekonani, że mamy taki filtr, jakiego potrzebujesz.
Oferujemy filtry do gazu renomowanych producentów, charakteryzujące się solidnym wykonaniem, co przekłada się na ich niezawodność. Na korpusie filtra znajduje się trwałe oznaczenie, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemu ze znalezieniem nowego elementu o identycznych parametrach, gdyby pojawiła się konieczność wymiany.
Wszystkie filtry do gazu dostępne w ofercie SORBEX są zgodne z europejskimi normami i przeznaczone do budowy zarówno instalacji domowych, jak i profesjonalnych.
To warto wiedzieć:
W naszej ofercie dostępne są także filtry kątowe do gazu. Dostarczamy je na indywidualne zamówienie – jeśli szukasz takich filtrów, to skontaktuj się z nami i zapytaj o ich aktualną dostępność.
Potrzebujesz także innych elementów armatury gazowej? Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w stałej ofercie naszego sklepu internetowego.
Najnowsze komentarze