Licznik zużycia gazu, czyli po prostu gazomierz, to elementarna część instalacji gazowej. Służy mierzeniu ilości pobranego i tym samym zużytego gazu – czy to z sieci miejskiej, czy z instalacji zbiornikowej (w przypadku zasilania gazem płynnym). Wiele osób decyduje się na montaż takiego licznika we własnym zakresie, aby mieć możliwość konfrontowania wskazań z tym, co widnieje na fakturze od sprzedawcy gazu. Jeśli masz podobne plany, to najpierw poznaj popularne rodzaje gazomierzy.

Gazomierze miechowe

Na początek przyjrzyjmy się bliżej gazomierzom miechowym, które są zdecydowanie najpopularniejszą kategorią liczników zużycia gazu. Takie gazomierze stosuje się zarówno w prywatnych domach i mieszkaniach, jak i w niewielkich budynkach firmowych czy zakładach produkcyjnych.

Tym, co wyróżnia gazomierze miechowe, jest ich niska cena oraz prostota konstrukcji, a to przekłada się na wysoką niezawodność. Inne istotne cechy tych liczników zużycia gazu to:

 • Wysoka precyzja dokonywanego pomiaru;
 • Dobry poziom bezpieczeństwa, łatwość dokonywania odczytu zużycia;
 • Prosta, niezawodna i solidna konstrukcja, wykonanie z dobrych materiałów;
 • Skuteczne zabezpieczenie przed nielegalnym poborem paliwa gazowego;
 • Wysoki poziom bezawaryjności;

Gazomierze miechowe występują w szerokim wyborze modeli, które różnią się przede wszystkim rozmiarem. Najpopularniejsze są liczniki zużycia gazu G1.6, G2.5, G4, G6 oraz G10.

Sprawdź gazomierze miechowe dostępne w ofercie sklepu internetowego SORBEX.

Gazomierze rotorowe

Gazomierze rotorowe to bardziej zaawansowane konstrukcyjnie liczniki zużycia gazu, które zapewniają jeszcze lepszą dokładność pomiaru. Z tego względu wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma precyzyjne ustalenie faktycznego zużycia paliwa gazowego.

Co ważne, gazomierze rotorowe są w stanie mierzyć zużycie nawet przy niewielkim lub nieregularnym przepływie gazu. Są szczególnie dobrym wyborem do kontrolowania przepływu gazu ziemnego (miejskiego).

Rotorowe liczniki gazu wykorzystują objętościową zasadę pomiaru. Oznacza to, że paliwo gazowe napływające do urządzenia wypełnia komorę pomiarową, następnie wytwarzane jest nadciśnienie, które powoduje obrót rotorów i przemieszczenie gazu. Ruch ten jest przekazywany do liczydła (sumującego liczbę obiegów pracy) za pomocą sprzęgła magnetycznego.

Najważniejsze zalety gazomierzy rotorowych to:

 • Atrakcyjna cena;
 • Wysoka precyzja pomiaru zużycia paliwa gazowego;
 • Wysoki zakres pomiarów;
 • Solidna, niezawodna konstrukcja;
 • Niewrażliwość na warunki instalacji (budowa z aluminium gwarantuje m.in. wysoką odporność na korozję);

Sprawdź gazomierze rotorowe dostępne w ofercie sklepu internetowego SORBEX.

Gazomierze turbinowe

Gazomierze turbinowe są gazomierzami przepływowymi, których zasada działania jest stosunkowo prosta. Paliwo gazowe przepływające przez licznik wprawia w ruch wirnik turbiny, której prędkość obrotowa jest proporcjonalna do prędkości liniowej gazu. Następnie ruch wirnika jest przekazywany mechaniczne, przez sprzęgło magnetyczne, do liczydła, co pozwala precyzyjnie ustalić ilość przepływającego gazu.

Takie gazomierze najczęściej wykorzystuje się w przemyśle oraz jako uzupełnienie konstrukcji kotłów i pieców przystosowanych do zasilania gazem.

Gazomierze turbinowe są dobrym wyborem do obsługi gazu ziemnego, miejskiego, propanu czy gazów obojętnych. Z kolei do mierzenia przepływu gazów agresywnych rekomendujemy przepływomierze turbinowe, które także są dostępne w ofercie SORBEX.

Najważniejsze zalety gazomierzy turbinowych to:

 • Uniwersalność (mogą służyć do mierzenia zużycia m.in. gazu ziemnego, propanu czy gazów obojętnych);
 • Wysokie bezpieczeństwo obsługi;
 • Niezawodność, wieloletnia trwałość;
 • Wysoka precyzja dokonywanego pomiaru;

Sprawdź gazomierze turbinowe dostępne w ofercie sklepu internetowego SORBEX.

Kup odpowiedni licznik zużycia gazu online

Nasz sklep internetowy oferuje szeroki wybór gazomierzy wszystkich omówionych rodzajów, w wielu wariantach rozmiarów, co pozwala bardzo łatwo i precyzyjnie dopasować licznik do konkretnej instalacji gazowej.

Porada eksperta SORBEX:

Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj licznika zużycia gazu wybrać do swojego domu, mieszkania czy zakładu, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa specjalistów SORBEX.

Na koniec zachęcamy do lektury pozostałych artykułów poradnikowych w naszej bazie wiedzy. Eksperci SORBEX podpowiadają w nich m.in., jak wybrać skrzynkę gazową do swojego domu, gdzie można zamontować skrzynkę gazową, a także jak dobrać gazomierz do swoich potrzeb.