Skrzynka gazowa na budynku – montaż podtynkowy

 

Chcąc zamontować szafkę na licznik gazu na elewacji domu, należy wziąć pod uwagę grubość ściany budynku z izolacją. W sytuacji, gdy styropian będzie miał przynajmniej 25 cm grubości, można gazomierz wraz z reduktorem gazu zamontować w izolacji.

Wtedy wystarczy maskownica gazowa, zwana potocznie drzwiczkami do gazu albo podtynkowa skrzynka gazowa. Na zawór gazu wystarczy 20 cm grubości izolacji, a czasami nawet mniej, ale to już zależy od wykonania instalacji.

W przypadku, gdy izolacja jest cieńsza, konieczne będzie podkucie ściany albo zastosowanie szafki gazowej natynkowej. Ważne, że szafkę o głębokości 25cm można wpuścić w styropian. Pozwoli to na wypuszczenie skrzynki na zaledwie 5 cm, gdy styropian ma 20 cm grubości.

Skrzynka gazowa na elewacji

 

Zwłaszcza w budynkach, które są już ocieplone albo nie ma się planów ocieplania, bez problemu można zamontować skrzynkę gazową natynkową. Są najpopularniejsze, przez co wybór jest duży, dostępność łatwa, a cena bardzo atrakcyjna.. Takie szafki na licznik gazowy mają skośny daszek. Dzięki temu deszczówka nie gromadzi się na niej, ani nie wpada do wnętrza skrzynki.

Największą zaletą tego typu skrzynek gazowych jest duży wybór wzorów. Nie trzeba decydować się na brzydką, żółtą skrzynkę dostarczaną przez gazownię. Na rynku dostępne są ozdobne skrzynki gazowe w wielu kolorach, w stylu antycznym albo wrocławskim.

Skrzynka gazowa w ogrodzeniu murowanym

 

W przypadku ogrodzeń murowanych, mają one zwykle grubość dostateczną, wpuścić skrzynkę gazową wraz z zawartością i obudować ją w około. Jest to świetne rozwiązanie, gdy dopiero planujemy ogrodzenie. Można też wykuć otwór w ogrodzeniu, aby skrzynka gazowa ładnie wpasowuje się w ogrodzenie.

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest natynkowa maskownica gazowa, która nie wymaga idealnie dopasowanego otworu. Nie wpuszcza się jej w ogóle w ścianę, a przykręca płasko na niej. Trzeba jednak pamiętać, aby była odpowiednio większa od wnęki.

Skrzynka na licznik gazu w ogrodzeniu metalowym

 

Sprawa się komplikuje, jeżeli ogrodzenie jest cienkie, np wykonane z przęseł stalowych. Wtedy wskazane jest zastosowanie postumentu albo fundamentu betonowego. Poza funkcją nośną, będzie skutecznie osłaniał rury doprowadzające gaz.

Takie rozwiązanie jest najbardziej kosztowne. Wymaga dodatkowego postumentu oraz pleców w skrzynce gazowej, za które należy dopłacić od kilkudziesięciu do ponad stu złotych w przypadku skrzynek ozdobnych.

Trzeba odpowiednio przemyśleć miejsce montażu gazomierza i skrzynki gazowej. Jeżeli będzie to po stronie posesji, konieczne będzie wycięcie otworu na drzwiczki gazowe, aby pracownik gazowni, miał łatwy dostęp do odczytu gazomierza.

Montaż od strony ulicy też jest możliwy, aczkolwiek odradzamy go. Urządzenia są narażone na uszkodzenie przez intruzów. Nie trzeba jednak modyfikować samego ogrodzenia, bo całość znajduje się w wolnostojącej szafce gazowej z postumentem.

Sytuacje niestandardowe

 

Pamiętaj, że u nas możesz zamówić skrzynkę gazową o niestandardowych parametrach. Możesz zmienić wymiary, dodać albo odjąć ściny, a nawet dach. Sam daszek może być płaski, aby lepiej wpasować skrzynkę w ogrodzenie albo elewację. Problemem nie jest też wycięcie otworów dokładnie tam, gdzie potrzebujesz.

 

Formularz wyceny skrzynki gazowej
Wysłanie zapytania nie zobowiązuje do zakupu
Dane do kontaktu
Adres, na który mamy przesłać wycenę
Prosimy o podanie numeru do siebie. Możemy mieć pytania
W centymetrach
W centymetrach
Jeżeli dotyczy
W przypadku montażu podtynkowego
Może się okazać, że nie będzie możliwości wykonania skrzynki w określonym wymiarze z danego materiału. Wtedy skontaktujemy się, aby zaproponować zamienne rozwiązanie.
Co do zasady lepszy jest skośny, bo lepiej odprowadza deszczówkę.
Plecy są zbędne w przypadku montażu na ścianie. Konieczne w przypadku montażu wolnostojącego.
Co do zasady jest zupełnie niepotrzebny. Polecamy, gdy rury gazowe wchodzą do skrzynki z innej strony
Niektóre kolory mogą wiązać się z dodatkową opłatą w zależności od wyceny producenta.
Prosimy o wpisani jedynie cyfr (np 1013)
Standardowe okno rewizyjne ma wymiary 8x15cm (wys/szer), znajduje się 9cm od prawej krawędzi i w połowie wysokości drzwiczek szafki.
Prosimy o opisanie, gdzie mają znajdować się dodatkowe wycięcia. Rysunki i zdjęcia prosimy przesłać na sklep@sorbex.pl
Szerokość i głębokość postumentu będzie taka sama jak szafki gazowej. Postument składa się z 4 ścian, bez spodu i bez dachu.
w centymetrach
Niektóre kolory mogą wiązać się z dodatkową opłatą w zależności od wyceny producenta.
Prosimy o wpisani jedynie cyfr (np 1013)