Każda instalacja wykonana z polietylenu (czyli popularnego PE) wymaga użycia różnego rodzaju kształtek, czy to na potrzeby połączenia poszczególnych elementów instalacji, czy zapewnienia jej estetycznego wyglądu i funkcjonalności (co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach mieszkalnych). Do kategorii dedykowanych kształtek PE zaliczamy kolana elektrooporowe. Czym są takie kolana? Jakie są ich rodzaje? Kiedy i jak się je stosuje? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy SORBEX.

Co warto wiedzieć o kolanach elektrooporowych?

Kolana elektrooporowe są niezbędnym elementem instalacji wodnej lub gazowej. Umożliwiają poprawne poprowadzenie instalacji w kierunku urządzeń zasilanych danym medium. Mówimy tutaj o kształtkach wykonanych z PE, dedykowanych budowie instalacji z polietylenu z wykorzystaniem trwałej metody zgrzewania.

Rodzaje kolan elektrooporowych

Kolana elektrooporowe dzielimy przede wszystkim ze względu na ich rozmiary, a także kąt – tutaj najpopularniejsze są kolana 90 stopni o oznaczeniu PE100 (lub PE-HD), które znajdują zastosowanie zarówno w budowie instalacji gazowych, jak i wodnych.

Kolana elektrooporowe są dostępne w dwóch wariantach grubości ścianek, czyli:

  1. SDR 17– dla wody: 10 bar, dla gazu: 6 bar.
  2. SDR 11– dla wody: 16 bar, dla gazu: 10 bar.

Popularne rozmiary kolan elektrooporowych to DN 20, DN 25, DN 32, DN 40, DN 50, DN 63, DN 75, DN 90, DN 110, DN 125, DN 140, DN 160, DN 180, DN 200, SN 225 i DN 250. Wszystkie oczywiście są dostępne w ofercie sklepu internetowego SORBEX.

Jakie kolana elektrooporowe wybrać do swojej instalacji?

Najważniejsze jest to, aby postawić na kolana spełniające europejskie normy jakościowe, posiadające niezbędne aprobaty, najlepiej takie, jakie są wykorzystywane przez państwowe spółki – w tym oddziały Polskiej Spółki Gazownictwa.

Porada eksperta SORBEX:

Wybierając kształtki elektrooporowe zwróć uwagę na to, czy spełniają one normę PN-EN 1555-3. Takie elementy kupisz w sklepie internetowym SORBEX.

Jakość naprawdę ma znaczenie!

Wybierając kształtki elektrooporowe nie warto szukać przesadnych oszczędności. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o elementach instalacji wodnej lub gazowej, które mają kluczowy wpływ na jej szczelność, a tym samym na bezpieczeństwo użytkowania.

To właśnie kształtki są tymi elementami instalacji, na których najczęściej i najszybciej występują nieszczelności, zwykle kłopotliwe w usunięciu. Stąd sugerujemy, aby zainwestować w markową armaturę wodną czy gazową – taką znajdziesz w ofercie sklepu internetowego SORBEX.

Oferujemy kolana elektrooporowe renomowanych producentów, w tym: AGRU, Georg Fischer (+GF+) czy WEBA. Są to kształtki cenione przez profesjonalnych wykonawców instalacji za niezawodność, łatwy i szybki montaż oraz kompatybilność z popularnymi systemami rurowymi.

Sposób montażu kolan elektrooporowych

Kolana elektrooporowe posiadają charakterystyczne, wystające tuleje z metalowym bolcem w środku – są to gniazda przyłączeniowe, które służą do podłączenia przewodów zgrzewarki elektrooporowej (taką zgrzewarkę możesz również kupić w sklepie internetowym SORBEX).

Zgrzewarka jest urządzeniem wykorzystującym energię elektryczną do osiągnięcia temperatury, w której PE ulega stopieniu. Pozwala to uzyskać trwałe łączenie, czyli zgrzanie elementów instalacji wodnej czy gazowej wykonanej z polietylenu.

Ta metoda łączenia elementów instalacji jest bardzo prosta, szybka, a co najważniejsze pewna, zwłaszcza w porównaniu z systemami skręcanymi.

Kolana elektrooporowe są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX. Znajdziesz u nas kolana w szerokim wyborze rozmiarów, bardzo dobrej jakości, które z powodzeniem można wykorzystać do budowy instalacji domowej czy profesjonalnej. Sprawdź również inne kształtki elektrooporowe PE do gazu i wody.

Zachęcamy do lektury innych artykułów w naszej bazie wiedzy, z których dowiesz się m.in., jakie są popularne rodzaje wodomierzy, a także jaką funkcję pełnią postumenty betonowe do skrzynek gazowych.