Wolnostojące skrzynki gazowe to obecnie standard, szczególnie w przypadku montażu skrzynki w granicy działki. Bywa również, że stosuje się je alternatywnie dla skrzynek podwieszanych czy nawet dla drzwiczek maskujących licznik schowany w niszy. Decydując się na skrzynkę wolnostojącą należy priorytetowo potraktować jej stabilność, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowania instalacji gazowej oraz trwałość armatury umieszczonej w skrzynce. Tutaj bardzo dobrą propozycją będzie zastosowanie postumentu betonowego, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Czym właściwie jest postument do skrzynki gazowej?

Postument, nazywany również podstawą betonową, to nic innego jak gotowy fundament lub inna konstrukcja, na której można osadzić skrzynkę gazową i mieć pewność, że ta jest stabilna, niewrażliwa na np. silne podmuchy wiatru czy drgania przenoszone z ulicy podczas przejazdu samochodów.

Postumenty betonowe lub np. stalowe należy stosować zawsze wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie ma możliwości powieszenia skrzynki gazowej na ścianie, ewentualnie zastosowania drzwiczek maskujących (np. nie chcemy usuwać fragmentu izolacji termicznej ściany, szpecić elewacji czy z góry wiemy, że cała armatura gazowa nie zmieści się we wnęce).

Zalety postumentów betonowych

Podstawową zaletą tego elementu jest fakt, iż mamy tutaj do czynienia z prefabrykatem, czyli gotowym produktem o przewidywalnych parametrach. Można go umieścić na lub w gruncie od razu po dostarczeniu, bez tracenia czasu na wykonanie szalunku, oczekiwanie na stwardnienie betonu i bez zastanawiania się, czy aby na pewno samodzielnie przygotowany postument zapewni wystarczającą stabilność skrzynce gazowej.

Kolejną zaletą jest to, że gotowe postumenty betonowe są ustandaryzowane pod kątem wymiarów najpopularniejszych skrzynek gazowych. Nie ma zatem problemu z tym, aby zamówić gotowy postument, który pozwoli szybko i bez żadnych przeróbek osadzić posiadaną już skrzynkę. Optymalnym rozwiązaniem jest natomiast jednoczesny zakup postumentu i skrzynki gazowej, co wyeliminuje ryzyko pomyłki.

Porada eksperta SORBEX:

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdują się również postumenty umożliwiające osadzenie na nich kilku skrzynek gazowych.

Dlaczego warto osadzić skrzynkę gazową na postumencie betonowym?

Jest co najmniej kilka powodów, dla których każdy inwestor powinien przynajmniej rozważyć zastosowanie postumentu pod skrzynkę gazową. Najważniejsze z nich to:

  • Pewność poprawnego wypoziomowania skrzynki gazowej;
  • Ustabilizowanie skrzynki, która będzie niewrażliwa na gwałtowne zjawiska pogodowe, drgania itp.;
  • Wydłużenie trwałości skrzynki, zniwelowanie ryzyka jej uszkodzenia w wyniku aktu wandalizmu, kolizji z pojazdem itp.;
  • Ułatwione wykonanie przyłącza gazowego;
  • Możliwość umieszczenia skrzynki na dowolnej wysokości, w tym jej wyniesienia, np. po wybudowaniu ulicy (gdy obecnie skrzynka znajduje się w zagłębieniu i jest regularnie zalewana podczas opadów deszczu);

Praktyczny sposób na wykonanie przyłącza gazowego

Warto zauważyć, że fabryczne postumenty betonowe do skrzynek gazowych są tak wyprofilowane, iż umożliwiają łatwe poprowadzenie przyłącza gazowego prosto do gazomierza. Można do tego użyć np. połączenia PE/STAL, również dostępnego w ofercie naszego sklepu internetowego.

W ten sposób wykonawca może estetycznie, wygodnie i szczelnie zakończyć przyłącze gazowe w skrzynce. Co ważne, postument pozwala umieścić licznik gazu na takiej wysokości, na jakiej odczytanie zużycia będzie łatwe dla inwestora oraz inkasenta.

Ile kosztuje postument betonowy do skrzynki gazowej?

Ceny postumentów pod skrzynki gazowe zaczynają się od około 300 zł. Ostateczny koszt zakupu zależy przede wszystkim od wymiarów produktu oraz materiału, z jakiego został wykonany. W ofercie sklepu internetowego SORBEX znajdziesz postumenty z laminatów, poliestru, stali nierdzewnej INOX, stali ocynkowanej, jak również gotowe, prefabrykowane postumenty betonowe, które pełnią funkcję fundamentu pod skrzynkę.

Jeśli nie masz pewności, jaki postument wybrać, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa eksperta SORBEX.