Propan-butan to mieszanina gazów w formie płynnej, którą można zasilać wiele urządzeń domowych czy do użytku profesjonalnego. Chcąc wykonać taką instalację nie zapominajmy o konieczności zastosowania reduktora do gazu propan-butan, czyli po prostu reduktora gazu płynnego. Takie elementy armatury gazowej są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX, a w tym artykule przyglądamy się ich zastosowaniu.
Które urządzenia są przystosowane do zasilania propan-butanem?
Propan-butan to bardzo popularne paliwo, które wykorzystuje się między innymi do zasilania:
- Kuchenek gazowych;
- Piecyków;
- Nagrzewnic;
- Palników;
- Przepływowych podgrzewaczy wody;
- Lodówek turystycznych;
- Kotłów grzewczych;
Gaz płynny do zasilania tych i wielu innych urządzeń jest magazynowany w specjalnych zbiornikach ciśnieniowych, potocznie nazywanych butlami, które występują w różnych wariantach pojemności – można tutaj wspomnieć chociażby o popularnych butlach 11-kilogramowych, dostępnych na stacjach benzynowych czy w punktach wymiany.
Porada eksperta SORBEX:
Odpowiednia mieszanina propanu i butanu zasila również samochodowe instalacje gazowe.
Do zasilania LPG niezbędny jest reduktor gazu płynnego
Reduktor to obowiązkowy element każdej instalacji, która służy zasilaniu urządzeń gazem płynnym. Tutaj konieczne jest oczywiście przejście gazu z fazy ciekłej w fazę lotną, w dodatku pod odpowiednim ciśnieniem, co zapewnia właśnie reduktor gazu.
Podstawowym zadaniem reduktora jest ograniczenie ciśnienia gazu do takiej wartości, jaka jest bezpieczna dla zasilanych nim urządzeń.
Podstawowe rodzaje reduktorów zbiornikowych
Reduktory gazu płynnego dzielimy na dwie podstawowe kategorie, czyli:
- Reduktory pierwszego stopnia– montowane w zaworze zbiornika gazowego, odpowiedzialne za przeprowadzenie pierwszej redukcji gazu, najczęściej do wartości między 0,5 a 2 bary.
- Reduktory drugiego stopnia– ich zadaniem jest zredukowanie średniego ciśnienia do niskiego, czego wymaga większość urządzeń przystosowanych do zasilania gazem płynnym.
Zarówno reduktory pierwszego, jak i drugiego stopnia, są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX.
Warto zainwestować w markowy reduktor do gazu propan-butan
Reduktor to jeden z najważniejszych elementów armatury gazowej potrzebnej do zasilania urządzeń gazem płynnym. W praktyce od jego szczelności zależy bezpieczeństwo osób korzystających z butli, stąd naprawdę nie warto oszczędzać na jakości reduktora.
Markowe reduktory do gazu propan-butan są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX i mówimy tutaj o elementach stosunkowo niedrogich, których koszt – w zależności od rodzaju reduktora – waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. To niewielka inwestycja w bezpieczeństwo i niezawodną pracę instalacji gazowej.
Porada eksperta SORBEX:
Nawet najlepszej jakości reduktor do gazu propan-butan po pewnym czasie wymaga wymiany na nowy – chodzi tutaj o względy bezpieczeństwa. Zalecamy, aby nie użytkować jednego reduktora dłużej niż przez 10 lat.
Montaż reduktora na butli gazowej
Wiele osób obawia się samodzielnego montażu elementów armatury gazowej. Tymczasem montaż reduktora na butli nie stanowi żadnego wyzwania i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Oto gotowa instrukcja krok po kroku:
- Zakręcamy zawór na butli.
- Na zewnętrzny gwint zaworu butli nakręcamy półśrubunek (nakrętkę) reduktora.
- Półśrubunek dokręcamy kluczem „z wyczuciem”, uważając, aby nie zerwać gwintu.
- Z drugiej strony reduktora jest przyłącze na elastyczny wąż. Nakładamy go, zaciskamy metalową opaską i podłączamy do odbiornika, na przykład kuchenki gazowej czy nagrzewnicy.
- Odkręcamy zawór na butli i uruchamiamy urządzenie, aby wymusić pobór gazu. Szczelność można sprawdzić np. mydlinami czy pianką do golenia (upewniamy się, że nie robią się bąbelki).
To już wszystko. Tak wykonana instalacja, w której zastosowaliśmy markowy reduktor do gazu propan-butan, powinna działać bezawaryjnie przez lata i gwarantować pełne bezpieczeństwo jej użytkowania.
Najnowsze komentarze