Kompletując akcesoria pozwalające korzystać z gazu płynnego w budynku czy np. w pojeździe kempingowym, nie można zapomnieć o reduktorze. Ten niepozorny element pełni kluczową funkcję w instalacji przystosowanej do zasilania propanem lub mieszaniną propanu i butanu. Czym właściwie jest reduktor butli gazowej i w jakim celu się go stosuje? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Reduktor butli gazowej, czyli niezbędny element instalacji zasilanej gazem płynnym

Gaz płynny to bardzo popularne paliwo, które wykorzystuje się głównie do gotowania i celów grzewczych. Gaz ten magazynuje się w specjalnych butlach – czy to przenośnych, czy stacjonarnych (duże zbiorniki naziemne i podziemne do zasilania budynków mieszkalnych, firmowych, gospodarskich etc.).

Najpopularniejsze są butle o masie 11 kilogramów, z których można zasilać np. kuchenkę gazową, płytę grzewczą, grill etc. Aby jednak było to możliwe, należy przeprowadzić redukcję gazu płynnego do fazy lotnej, za co odpowiada właśnie reduktor. Widać zatem, że element ten stanowi niezbędną część instalacji gazowej, którą  planujemy zasilić gazem płynnym.

Porada eksperta SORBEX:

Brak reduktora uniemożliwi pracę urządzenia przystosowanego do zasilania propanem czy mieszaniną propanu i butanu, dlatego przed uruchomieniem instalacji należy zadbać o dobór, zakup i montaż odpowiedniego reduktora do butli gazowej.

Zastosowanie reduktorów

Reduktory stosuje się wszędzie tam, gdzie planujemy korzystać z gazu płynnego do określonych celów domowych, gospodarskich, hobbystycznych czy też profesjonalnych. Przykładowe zastosowania to:

  • Zasilanie gazem kuchenki, płyty grzewczej, maszynki do gotowania etc.;
  • Zasilanie kotła gazowego, bojlera, przepływowego podgrzewacza wody i innych urządzeń grzewczych;
  • Zasilanie grilla gazowego (coraz popularniejszy wybór, o wiele wygodniejszy w użyciu w porównaniu z grillem węglowym);
  • Zasilanie piecyka gazowego, lodówki czy bojlera w kamperach i przyczepach kempingowych;

Jaki reduktor butli gazowej kupić?

Wybór reduktora gazu sprowadza się głównie do tego, czy potrzebujemy reduktora pierwszego czy drugiego stopnia. Jest to podstawowy podział reduktorów butli gazowej, z którym należy się zapoznać. Oto szczegóły:

  1. Reduktor 1-go stopnia– jest to reduktor montowany bezpośrednio w zaworze butli gazowej. Umożliwia wstępną redukcję gazu płynnego do fazy lotnej, jednak w ograniczonym zakresie ciśnienia – średnio między 0,5 a 2 bara.
  2. Reduktor 2-go stopnia– stosuje się go wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie niższego ciśnienia gazu w fazie lotnej, którego wymagają poszczególne odbiorniki paliwa – na przykład kocioł gazowy zasilany gazem płynnym.

Pozostałe kryteria wyboru są uniwersalne i odnoszą się do jakości wykonania reduktora. Pamiętajmy, że ten niepozorny element ma bezpośredni wpływ na możliwość zasilania urządzeń gazem płynnym. Niesprawny reduktor uniemożliwi pracę czy to kuchenki gazowej, płyty grzewczej, kotła, bojlera etc. Stąd naprawdę warto od razu zainwestować w produkt dobrej jakości, renomowanego producenta, który posłuży bezawaryjnie przez wiele lat.

Porada eksperta SORBEX:

Reduktor gazu musi być idealnie dopasowany do butli i innych elementów instalacji wewnętrznej pod kątem rozmiaru, czyli kompatybilny ze średnicą przyłącza. W razie wątpliwości zawsze warto skorzystać z pomocy instalatora czy specjalisty sklepu z armaturą gazową.

Kup odpowiedni reduktor w sklepie SORBEX

Reduktory butli gazowej są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX, czołowego dostawcy m.in. akcesoriów gazowych. Kupisz u nas reduktory bardzo wysokiej jakości, spełniające polskie i europejskie normy, o gwarantowanej trwałości i kompatybilności z popularnymi butlami gazu płynnego.

W naszej ofercie dostępne są zarówno reduktory pierwszego i drugiego stopnia (w różnych wariantach rozmiarów), jak i te wzbogacone o manometr. Dostępna armatura jest przeznaczona do zastosowań domowych, kampingowych, ale też profesjonalnych.

Jeśli nie masz pewności, jaki reduktor butli gazowej kupić, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa eksperta SORBEX.