Manometr jest niezbędnym elementem w każdej instalacji C.O. Mówimy tutaj o przyrządzie służącym do monitorowania i kontroli ciśnienia, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie zarówno na bezpieczeństwo, jak i wydajność pracy systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się, jaki manometr do instalacji C.O. wybrać.

Czym dokładnie jest manometr?

Manometr w instalacji centralnego ogrzewania jest urządzeniem, które pozwala na bieżąco kontrolować ciśnienie cieczy w systemie grzewczym. Pełni więc funkcję monitorującą, umożliwiając bieżące sprawdzanie stanu instalacji i szybkie reagowanie, gdyby doszło do zbyt dużego spadku lub wzrostu ciśnienia, co zwykle świadczy o awarii.

Porada eksperta SORBEX:

Kontrolowanie ciśnienia w układzie grzewczym jest kluczową czynnością konserwacyjną i obsługową, którą powinien wykonywać użytkownik/właściciel instalacji. Jest to warunek bezpiecznego i wydajnego działania systemu ogrzewania w budynku.

Podstawowym zadaniem manometru jest umożliwienie stałego monitorowania ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Manometr informuje nas, kiedy ciśnienie wody jest wystarczające do przeprowadzenia rozruchu instalacji.

Jeśli po czasie zauważymy, że ciśnienie na manometrze spadło poniżej bezpiecznego poziomu, to będzie to świadczyć o usterce w instalacji – po prostu pojawiła się w niej nieszczelność, którą trzeba jak najszybciej usunąć. W przeciwnym razie instalacja nie będzie działać prawidłowo, może to również grozić poważną awarią urządzenia grzewczego.

Z kolei zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do uszkodzenia elementów instalacji, a w skrajnym przypadku (i przy nieprawidłowo wykonanej instalacji) nawet grozić wybuchem, co już stanowi bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców czy użytkowników budynku.

Gdzie najczęściej montuje się manometry?

Manometry mogą być zainstalowane w różnych punktach systemu grzewczego. Najczęściej znajdziemy je na kotłach, grzejnikach, naczyniach wyrównawczych (grupach bezpieczeństwa) i na rozdzielaczach.

Porada eksperta SORBEX:

O ostatecznym rozmieszczeniu manometrów decyduje projektant instalacji centralnego ogrzewania.

Jaki manometr wybrać do swojej instalacji C.O.?

Przy wyborze manometru do instalacji centralnego ogrzewania ważne jest to, aby zwrócić uwagę na zakres pomiarowy. W ofercie sklepu internetowego SORBEX znajdziesz manometry dedykowane mierzeniu ciśnienia w zakresie od 0 do 16 bar. To kluczowe, aby upewnić się, że manometr jest kompatybilny z daną instalacją.

W większości instalacji centralnego ogrzewania sprawdzą się manometry zwykłe, których szeroką gamę oferuje nasz sklep internetowy. Proponujemy manometry najwyższej jakości, dostępne w różnych średnicach: 40, 63, 100 i 160 mm. Jesteśmy pewni, że bez problemu znajdziesz odpowiedni manometr do Twojej instalacji.

Porada eksperta SORBEX:

W sklepie internetowym SORBEX kupisz manometry charakteryzujące się bardzo wysoką precyzją pomiarów. Nasze urządzenia mają klasę dokładności 1,6 lub 2,5, w zależności od modelu. Dokładne odczyty są niezwykle istotne dla bezpiecznej i skutecznej pracy instalacji C.O.

Oferowane manometry są wyposażone w różne typy przyłączy, takie jak dolne (radialne) i tylne centryczne, co zapewnia wszechstronność ich wykorzystania. Można je również wybrać według rodzaju gwintu, na przykład G 1/4 lub M12x1,5. Dzięki temu manometry dostępne w sklepie internetowym SORBEX doskonale sprawdzają się do takich zastosowań jak:

  • Pneumatyka;
  • Ciepłownictwo;
  • Wentylacja;
  • Klimatyzacja;
  • Inżynieria medyczna.

Porada eksperta SORBEX:

Manometrów zwykłych można używać również w kompresorach.

Podsumowanie

Wiesz już, jaki manometr do instalacji C.O. wybrać. Po odpowiedni przyrząd zapraszamy do sklepu internetowego SORBEX, którego oferta obejmuje także szereg innych urządzeń do pomiaru ciśnienia cieczy i gazów – w tym moduły sterujące i sygnalizatory.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów w naszej bazie wiedzy, w których eksperci SORBEX m.in. omawiają zastosowanie zaworów kulowych w instalacji wodnej oraz podpowiadają, jaką gaśnicę do fotowoltaiki wybrać, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji i budynku.