Współczesne instalacje, czy to gazowe, wodne czy grzewcze, są bardzo trwałe i mogą być praktycznie bezobsługowe. Decyduje o tym fakt, iż w przeważającej większości wykonuje się je z rur PE, które są odporne na procesy korozyjne, gwarantując tym samym wieloletnią szczelność. Budowa instalacji z PE wymaga jednak dostępu do odpowiednich narzędzi, a jednym z najważniejszych jest zgrzewarka do rur, umożliwiająca szybkie i trwałe łączenie rur polietylenowych. Specyfice i zastosowaniu tego urządzenia przyglądamy się w naszym artykule.

Na czym polega zgrzewanie elektrooporowe?

Zgrzewarka do rur PE prawidłowo jest nazywana zgrzewarką elektrooporową. Zasada działania urządzenia opiera się na specjalnych kształtkach elektrooporowych z wbudowanym drutem grzewczym. Podłączając zgrzewarkę do zacisków kształtki, wytwarzane jest ciepło, które topi powierzchnie styku rury i kształtki, tworząc tym samym jednolite i trwałe połączenie.

Sam proces zgrzewania elektrooporowego jest bardzo łatwy, natomiast wymagane jest tutaj spełnienie określonych warunków, które umożliwią prawidłowe wykonanie złącza:

  • Temperatura otoczenia– zgrzewanie elektrooporowe można przeprowadzać w zakresie temperatur od -5 do 45°C. Nie należy tego robić w czasie opadów i przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza.
  • Stabilne podłoże– zgrzewarka powinna być umieszczona na płaskiej powierzchni, nie zgrzewamy rur „na kolanie” czy na stojąco.
  • Przygotowanie rur– przed zgrzewaniem rury muszą być dokładnie oczyszczone i oskrobane, aby usunąć warstwę utlenioną i wszelkie zanieczyszczenia.

Zgrzewanie elektrooporowe jest uważane za najbardziej trwałą metodę łączenia rur PE. Poprawne przeprowadzenie tego procesu praktycznie eliminuje ryzyko przecieków, gwarantując wieloletnią sprawność instalacji wodociągowych, gazowych oraz kanalizacyjnych.

Zalety zgrzewarki elektrooporowej

Zgrzewarki do rur stanowią dziś podstawowe wyposażenie każdej firmy instalacyjnej. Profesjonaliści nie wyobrażają sobie pracy bez tego urządzenia, a trzeba zaznaczyć, że budowa instalacji z rur PE jest obecnie standardem.

Zgrzewarki elektrooporowe mają wiele zalet, by wymienić tylko:

  • Łatwość obsługi– po opanowaniu zasad obsługi urządzenia, każdy, nawet początkujący instalator, będzie w stanie wykonać szczelne połączenie.
  • Uniwersalność– zgrzewarki są kompatybilne z kształtkami różnych producentów.
  • Wysoka jakość połączeń – połączenia wykonane przy pomocy zgrzewarki do rur PE są trwałe, odporne na wysokie ciśnienie i kontakt z różnymi czynnikami atmosferycznymi (można w ten sposób łączyć zarówno rury w instalacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych).
  • Nowoczesne funkcje– najbardziej zaawansowane zgrzewarki są wyposażone w szereg praktycznych udogodnień, jak klawiatura alfanumeryczna do opisu zgrzewu, gniazdo USB do przesyłania danych, podświetlany ekran dla lepszej widoczności czy automatyczna kompensacja czasu zgrzewania.

Popularne modele zgrzewarek elektrooporowych

W SORBEX rekomendujemy niezawodne zgrzewarki do rur marki LABTRONIK, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania i bardzo dobrą wydajnością. W stałej ofercie SORBEX znajdziesz różne modele zgrzewarek LABTRONIK, jak np. ZT 6000 (model przeznaczony do realizacji dużych projektów, kompatybilny z różnymi średnicami rur, oferujący możliwość zapisania parametrów zgrzewania i generowania raportów), ZK 90 PRO (lekka i poręczna zgrzewarka z szybką regulacją parametrów i o intuicyjnej obsłudze) czy ZK 400 PRO (model dla profesjonalistów, oferujący zaawansowane funkcje sterowania i monitorowania procesu zgrzewania).

W sklepie internetowym SORBEX kupisz także niezbędne akcesoria do zgrzewania elektrooporowego, takie jak skrobaki do rur PE, końcówki grzewcze do zgrzewarek, środki do czyszczenia rur, zaciskacze śrubowe do rur PE czy czytniki kodów kreskowych do zgrzewarek.

Już teraz zapoznaj się z całą ofertą zgrzewarek do rur i akcesoriów do zgrzewania elektrooporowego i zamów potrzebne produkty z szybką dostawą.

Zapraszamy również do lektury pozostałych artykułów w bazie wiedzy. Eksperci SORBEX podpowiadają w nich m.in., jak dobrać odpowiednie drzwiczki rewizyjne do gazu oraz omawiają zastosowanie podlicznika gazu.