Budując instalację gazową trzeba się liczyć z koniecznością zakupu wielu jej komponentów. To nie tylko rury, przejścia, kształtki, reduktory czy gazomierze, ale także zawory do gazu. Mówimy tutaj o armaturze, której jakość jest często bagatelizowana. Tymczasem to właśnie zawory mogą stanowić newralgiczny element instalacji i źródło potencjalnie groźnej awarii. O roli zaworów do gazu w dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji gazowej przeczytasz w naszym artykule.

Jaką funkcję pełnią zawory do gazu?

Zawory gazowe służą do podłączania różnego rodzaju urządzeń do instalacji gazowej oraz do kontrolowania przepływu gazu. W sytuacjach awaryjnych, takich jak wyciek medium, zawory te umożliwiają szybkie odcięcie dopływu gazu, minimalizując ryzyko skażenia, wybuchu czy pożaru.

Porada eksperta SORBEX:

Każdy zawór gazowy musi spełniać surowe normy krajowe i europejskie, aby zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkowania instalacji.

Zawory gazowe stosuje się we wszystkich rodzajach instalacji, od tych domowych, przez firmowe, aż po przemysłowe. Dotyczy to zarówno instalacji zasilanych gazem ziemnym (miejskim), jak i gazem płynnym (propanem lub mieszaniną propanu i butanu).

Rodzaje zaworów gazowych

Spośród dostępnych na rynku zaworów gazowych można wyróżnić kilka podstawowych typów, z których najpopularniejsze to zawory kulowe i sferyczne. Oba typy mają swoją specyfikę:

  • Zawory kulowe– to jedne z najczęściej stosowanych zaworów w instalacjach gazowych. Ich konstrukcja opiera się na kuli z otworem, która obracając się w korpusie zaworu umożliwia całkowite otwarcie, zamknięcie lub ograniczenie przepływu gazu. Zawory te są cenione za swoją prostotę, niezawodność i łatwość obsługi. Ponadto, zawory kulowe zapewniają szybkie i efektywne odcięcie gazu, co jest niezwykle ważne w sytuacjach awaryjnych.
  • Zawory sferyczne– działają na podobnej zasadzie jak zawory kulowe, przy czym ich konstrukcja jest bardziej zaawansowana, co pozwala na precyzyjniejsze sterowanie przepływem gazu. Idealnie sprawdzają się w zastosowaniach wymagających większej dokładności i kontroli. Zawory sferyczne są często spotykane w zaawansowanych instalacjach przemysłowych, gdzie kluczowe znaczenie mają precyzja i niezawodność.

Normy bezpieczeństwa

Każdy zawór gazowy, który ma być użyty w konkretnej instalacji, powinien spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa, zarówno krajowe, jak i europejskie. Poświadcza to wysoką jakość wykonania zaworu, co oczywiście przekłada się na jego niezawodność. Na tym po prostu nie należy oszczędzać.

Warto inwestować w produkty atestowane przez renomowane instytucje certyfikujące. Mówimy tutaj w końcu o armaturze, która ma bezpośredni wpływ na efektywną pracę instalacji gazowej, a przede wszystkim na bezpieczeństwo jej użytkowników. W krytycznej sytuacji musimy mieć pewność, że zawór zadziała i pozwoli odciąć dopływ gazu, co np. zapobiegnie dalszemu wyciekowi i ograniczy ryzyko wybuchu.

Zawory do gazu w ofercie SORBEX

Wybierając zawory gazowe z naszej oferty, klienci otrzymują produkty najwyższej klasy, które zapewniają bezpieczne i niezawodne działanie instalacji gazowej. Proponujemy wyłącznie zawory renomowanych producentów, sprawdzone przez tysiące instalatorów, wybierane przez profesjonalistów i m.in. zakłady gazownicze.

Markowe zawory do gazu, których jakość nie budzi żadnych zastrzeżeń, są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX. Zamów potrzebne zawory wygodnie online, wybierając spośród wielu wariantów rozmiaru, średnicy przyłącza czy rodzaju połączenia (do wspawania, gwintowane, kołnierzowe).

Przy okazji zajrzyj do artykułu, w którym szerzej omawiamy typy zaworów.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze zaworów do gazu do Twojej instalacji, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły poradnikowe przygotowane przez ekspertów SORBEX. Dowiesz się z nich m.in., z jakiego materiału skrzynkę gazową wybrać, a także jak dobrać gazomierz do swoich potrzeb.