Większość inwestorów budujących dom jednorodzinny czy wykańczających mieszkanie dąży do tego, aby maksymalnie zakamuflować wszelkie elementy instalacji grzewczej. Jest to jeden z powodów, dla których ogromną popularnością cieszy się dziś ogrzewanie podłogowe, niemal całkowicie ukryte pod posadzką. Niemal, ponieważ pewne elementy muszą pozostać dostępne czy to z myślą o ich serwisowaniu, kontrolowaniu pracy, czy w razie konieczności wymiany. Przykładem jest rozdzielacz centralnego ogrzewania, który wraz z zaworami i innymi newralgicznymi elementami instalacji montuje się w specjalnej skrzynce.

Nie da się ukryć, że skrzynka rozdzielacza C.O. nie dodaje wnętrzu estetyki, co jednak wcale nie oznacza, że musi szpecić wystrój pomieszczenia. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią skrzynkę, a po garść wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Prawidłowy wybór rozmiaru skrzynki

Skrzynki rozdzielaczowe występują w wielu wariantach wymiarowych, co umożliwia ich perfekcyjne dopasowanie zarówno do miejsca montażu, jak i przede wszystkim do wielkości rozdzielacza i pozostałych elementów instalacji, które mają znaleźć się w szafce.

Tutaj konieczne będzie zajrzenie do projektu instalacji, w którym mogą być podane wymiary skrzynki rozdzielacza C.O. Jeśli takiej informacji brakuje, to wymiary szafki zawsze konsultujemy z wykonawcą instalacji, który na bazie własnego doświadczenia wie, ile miejsca potrzebuje do poprawnego zamontowania i uzbrojenia rozdzielacza (zależy to głównie od liczby tzw. sekcji).

Warto przy tym pamiętać, że wielu instalatorów ma tendencję do montowania szafek „na zapas”, uwzględniając ewentualną rozbudowę instalacji w przyszłości. Jeśli nie mamy takich planów, to należy skonsultować z instalatorem wybór możliwie jak najmniejszej skrzynki rozdzielacza C.O., która po prostu będzie mniej widoczna.

Wybór miejsca montażu

Idealna sytuacja to taka, w której skrzynkę rozdzielacza C.O. można zamontować w pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy kotłowni. Wówczas jej estetyka będzie mieć już marginalne znaczenie, ponieważ i tak nie znajdzie się na widoku domowników czy gości.

Nie zawsze jednak mamy taką swobodę w wyborze miejsca montażu rozdzielacza i tym samym skrzynki. Jeśli projekt domu czy mieszkania nie przewiduje pomieszczenia gospodarczego, to warto wytypować takie miejsce, w którym szafka nie będzie mocno rzucać się w oczy czy też będzie można ją łatwo zasłonić – na przykład pod schodami, w zabudowie wiatrołapu etc.

Natynkowa czy podtynkowa?

Kolejnym kryterium wyboru skrzynki rozdzielacza C.O. w kontekście jej wpływu na estetykę wnętrza jest sposób montażu. Szafki rozdzielaczowe możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie, czyli:

  1. Skrzynki natynkowe.
  2. Skrzynki podtynkowe.

Estetom zdecydowanie polecamy te drugie, które po montażu ładnie licują się z powierzchnią ściany, a same drzwiczki są po prostu znacznie mniej widoczne – zwłaszcza, gdy zostały wykończone w kolorze ściany.

Skrzynka podtynkowa pozwala również zaoszczędzić sporo miejsca w porównaniu z wariantem natynkowym, przy czym trzeba pamiętać, że zastosowanie takiej szafki musimy uwzględnić już na etapie wykonywania instalacji C.O. (instalator musi przygotować wnękę, w której zmieści się rozdzielacz, a następnie także skrzynka).

Kolor skrzynki

Ostatnim, a przy tym najważniejszym kryterium, które decyduje o estetyce skrzynki rozdzielaczowej C.O., jest jej kolor. Już dawno minęły czasy, kiedy wybór ograniczał się tylko do białych szafek. Dziś możemy dosłownie przebierać w wariantach kolorystycznych – dostępne są np. skrzynki w kolorze INOX, białym, grafitowym, ciemnobrązowym i wielu innych. To pozwala dopasować kolor drzwiczek do koloru ściany, na której ma zostać zamontowana skrzynka rozdzielaczowa, dzięki czemu będzie ona praktycznie niewidoczna.

Szeroki wybór skrzynek rozdzielaczowych C.O. w wielu wariantach wymiarowych i kolorystycznych oferuje sklep internetowy SORBEX – już teraz zapraszamy do zapoznania się z całym naszym asortymentem.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych w naszej bazie wiedzy. Eksperci SORBEX podpowiadają w nich m.in., jaką funkcję w instalacji gazowej pełnią filtry do gazu, wyjaśniają, czym są zawory hydrantowe oraz pomagają w wyborze odpowiedniego manometru do instalacji C.O.