Hydranty wewnętrzne dzieli się wg kilku podstawowych parametrów. Do najważniejszych należy średnica węża. W tej materii rozróżniamy 3 rodzaje:
-
Hydrant wewnętrzny DN 25 – Stosowany w budynkach użyteczności publicznej.
-
Hydrant wewnętrzny DN 33 – Stosowany w zamkniętych parkingach.
-
Hydrant wewnętrzny DN 52 – Stosowany w halach magazynowych i produkcyjnych.
W zasadzie to nie my, a miejsce przeznaczenie, decyduje o średnicy węża. Średnica determinuje to, czy wąż jest:
-
półsztywny – w hydrantach DN 25 i DN 33 – jego przewagą jest brak konieczności pełnego rozwinięcia. Wystarczy rozwinąć tyle wężą ile jest potrzebne, a woda i tak będzie swobodnie przepływała.
-
płaskoskładany – w hydrantach DN 52 – zdecydowanie tańsze rozwiązanie, ale niestety konieczne jest całkowite rozwinięcie węża przed użyciem. Zwinięty wąż uniemożliwia swobodny przepływ wody.
Długość węża w hydrancie wewnętrznym
Długość węża równiej zostaje nam w pewnym stopniu narzucona przez to, czy montujemy hydrant z wężem półsztywnym DN 25 albo DN 33, czy może hydrant z wężem płasko-składanym DN 52. To zaś zależy od miejsca montażu. W każdym z przypadków mamy jednak pewne pole manewru
-
Wąż półsztywny DN 25 i DN 33 – Mamy do wyboru węże o długości 20 lub 30 metrów. Długość należy dopasować tak, aby hydrant albo kilka hydrantów w całości pokrywało powierzchnię strefy pożarowej. Można zastosować hydrant o dłuższym zasięgu. Niedopuszczalna jest zamiana na krótszy niż w projekcie.
-
Wąż półsztywny DN 52 – tutaj wybór jest nieznacznie większy.
-
15m
-
20m
-
20 + 20m – Przepisy dopuszczają możliwość zastosowania dwóch węży płasko-składanych, jeżeli do wyjścia ewakuacyjnego jest więcej niż 30m.
-
Pozostałe rodzaje hydrantów wewnętrznych
Wybierając hydrant wewnętrzny, trzy powyższe cechy są nam niejako narzucane przez miejsce i warunki tam panujące. Poniżej przedstawię cechy, o których decyduje sam użytkownik.
Montaż natynkowy, czy podtynkowy
Montując hydrant we wnęce ściennej, zyskujemy odrobinę przestrzeni w pomieszczeniu. Ma to znaczenie w wąskich korytarzach, gdzie dodatkowe 25cm może zwiększyć swobodę poruszania się. Sam hydrant nie jest też narażony na potrącenie albo uszkodzenie. Zwykle ten typ montażu oceniany jest jako bardziej estetyczny. Ważne, że tym montażu nie wpływa na cenę i właściwości samego hydrantu.
Co do zasady hydranty wewnętrzne są czerwone, jak każdy sprzęt przeciwpożarowy. Równie popularne, a w przypadku hydrantów DN25 nawet popularniejszy jest kolor biały.
Nie ma jednak przeszkód, aby skrzynka hydrantu była w dowolnym kolorze, np takim jak ściana w pomieszczeniu. Dostarczamy takie hydranty na zamówienie. Wystarczy podać kolor z palety RAL. Należy się jednak liczyć z niewielką dopłatą.
Bardzo fajnym rozwiązaniem, jest hydrant ozdobny, tzw. kameleon. Na froncie takiego urządzenia można umieścić dowolny obraz. Nasi klienci wybierają je do hoteli, przedszkoli, czy żłobków. Dzięki temu hydrant nabiera też walorów ozdobnych.
Należy jednak pamiętać, o prawidłowym oznaczeniu hydrantu wewnętrznego. Na nim albo w bezpośrednim sąsiedztwie, należy umieścić znak “hydrant” zgodny z polską normą.
W każdym budynku muszą znajdować się gaśnica. Jeżeli montujemy hydrant wewnętrzny, można zdecydować się na wariant z dodatkową przestrzenią na gaśnicę. Wiąże się to z niewielką dopłatą, a w prosty i estetyczny sposób można umieścić ją w łatwo dostępnym miejscu, które dodatkowo chroni przed uszkodzeniem, czy kradzieżą.
Gaśnicę można umieścić bezpośrednio w skrzynce hydrantowej, która do tego celu jest nieznacznie powiększona albo w osobnej komorze, z osobnymi drzwiczkami. Trzeba jednak pamiętać, o oznaczeniu tego miejsca znakiem “gaśnica”. Do wyboru mamy też, czy gaśnica będzie leżała pod wężem hydrantowym, czy stała obok.
W przypadku hydrantów z wężem półsztywnym nie mamy wyboru i wąż zawsze musi znajdować się na bębnie, aby umożliwić prawidłowe korzystanie.
Wybór jednak mamy w hydratach DN 52. Umieszczenie węża w koszu nie wpływa istotnie na korzystanie, a znacząco obniża cenę.
Gdy nie można zamontować hydrantu we wnęce albo ściana nie jest dostatecznie gruba do wpuszczenia hydrantu, warto rozważyć wariant smukły, tzw slim. Redukuje grubość z 25 cm do 18 cm, co czasami robi istotną różnicą. Należy się jednak liczyć z tym że pozostałe wymiary zostaną nieznacznie powiększone.
Najważniejsze parametry hydrantu wewnętrznego są określone w projekcie, ale nie oznacza to, że musimy montować pierwszy lepszy, który spełnia te wymagania. Przyjrzyj się naszej ofercie i wybierz wersję hydrantu, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.
Najnowsze komentarze