Przybywa gospodarstw domowych, które decydują się na korzystanie z gazu płynnego jako podstawowego lub dodatkowego źródła energii, czy to do ogrzewania pomieszczeń czy gotowania. Należy pamiętać, że taka instalacja musi być wykonana zgodnie ze sztuką i obowiązującymi przepisami, co przekłada się na jej niezawodność, a tym samym na bezpieczeństwo użytkowników. Jednym z kluczowych elementów instalacji zasilanej gazem płynnym jest reduktor gazu z manometrem, którego funkcji bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Zasada działania reduktora gazu płynnego

Reduktory gazu płynnego, zarówno te pierwszego, jak i drugiego stopnia, są przeznaczone do instalacji zasilanych propanem lub mieszaniną propanu i butanu. Takie paliwo magazynuje się w specjalnym zbiorniku ciśnieniowym.

Porada eksperta SORBEX:

Do celów grzewczych wykorzystuje się zbiorniki zewnętrzne o pojemności minimum 2700 litrów brutto, natomiast do zasilania kuchenek najczęściej wybiera się butle 11-kilogramowe montowane w budynku.

Głównym zadaniem reduktora gazu z manometrem jest zmniejszenie ciśnienia gazu z wysokiego, jakie panuje w zbiorniku, do poziomu bezpiecznego dla urządzeń domowych zasilanych tym paliwem. Mogą to być m.in. kuchenki gazowe, kotły grzewcze czy podgrzewacze wody.

Reduktory pierwszego stopnia

Reduktory pierwszego stopnia montuje się bezpośrednio w zaworze zbiornika gazowego. Ich zadaniem jest przeprowadzenie pierwszej redukcji ciśnienia gazu do wartości między 0,5 a 2 bara. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne i kontrolowane przesyłanie gazu w instalacji.

Reduktory drugiego stopnia

Reduktory drugiego stopnia, stosowane na dalszych odcinkach instalacji, np. na ścianie budynku w skrzynce gazowej, redukują średnie ciśnienie, które zostało wcześniej obniżone przez reduktor pierwszego stopnia, do niskiego poziomu odpowiedniego dla urządzeń końcowych, takich jak kuchenki gazowe, kotły czy podgrzewacze wody. Dzięki temu urządzenia te mogą działać bezpiecznie i efektywnie.

Niezbędne elementy instalacji

Stosowanie reduktorów gazowych w instalacjach zbiornikowych i butlowych jest kluczowe, nie tylko z punktu widzenia sprawnego działania zasilanych gazem urządzeń, ale także dla bezpieczeństwa użytkowników.

Reduktory gazowe są projektowane zgodnie z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa, co minimalizuje ryzyko awarii i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Dzięki nim ciśnienie gazu jest skutecznie kontrolowane, co zapobiega jego nadmiernemu wzrostowi i ewentualnym wyciekom.

Porada eksperta SORBEX:

Manometr zamontowany na reduktorze pozwala monitorować ciśnienia gazu i np. z odpowiednim wyprzedzeniem wymienić prawie pustą butlę lub zamówić dostawę gazu do zbiornika zewnętrznego.

Reduktory gazowe dostępne w ofercie SORBEX charakteryzują się wysoką precyzją działania oraz niezawodnością. Konstrukcja bazująca na najwyższej jakości komponentach oraz solidne i precyzyjne wykończenie przekładają się na wieloletnie, bezawaryjne użytkowanie.

Czy do każdej butli z gazem potrzebny jest reduktor?

Tak, chcąc korzystać z gazu płynnego z butli należy zawsze zastosować reduktor. Pamiętajmy, że butle gazowe są wypełnione paliwem pod wysokim ciśnieniem, które musi być zredukowane do bezpiecznego poziomu odpowiedniego dla domowych urządzeń.

Czy reduktor gazu podlega wymianie?

Tak, jak każde inne urządzenie także reduktor gazu z czasem ulega zużyciu. Z doświadczenia naszych ekspertów wynika, że reduktor podlega wymianie po maksymalnie 10 latach użytkowania.

Jak zamontować reduktor do butli gazowej?

Montaż reduktora jest stosunkowo prosty. W czasie montażu butla powinna być zakręcona. Wyjście z butli zakończone jest zewnętrznym gwintem, na który nakręca się półśrubunek reduktora. Z drugiej strony reduktora znajduje się przyłącze elastycznego węża. Wąż należy nasunąć na przyłącze z założoną obejmą zaciskową i zabezpieczyć ją, zaciskając śrubę.

Reduktor gazu z manometrem kupisz w sklepie internetowym SORBEX. Posiadamy duży wybór armatury gazowej, w wielu wariantach przepływu, ciśnienia i rozmiaru przyłącza. Jeśli nie wiesz, jaki reduktor gazu kupić, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów SORBEX.

Zajrzyj też do innych artykułów, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie w naszej bazie wiedzy. Dowiesz się z nich m.in., jaki manometr do instalacji C.O. wybrać oraz jaką funkcję w instalacji pełnią filtry gazowe.