Nie każdy zna się na skrzynkach gazowych 😉 Dzwoniąc albo pisząc do nas, pytacie o wiele rzeczy. Czasami jesteście zaskoczeni, że coś jest potrzebne albo zupełnie zbędne.

Plecy do skrzynki gazowej

Jeżeli będzie ona montowana na ścianie budynku albo murowanym ogrodzeniu, nie ma potrzeby montowania pleców. Tylko niepotrzebnie podnoszą cenę, a do tego utrudniają wymianę skrzynki.

Wariant bez pleców wystarczy odkręcić i wyjąć, aby zamontować nową. Aby wymienić skrzynkę gazową z plecami, konieczne jest zdemontowanie gazomierza przymocowanego do nich, a przez plomby nie możesz zrobić tego samodzielnie. Konieczna jest wizyta pracownika gazowni.

Kiedy skrzynka gazowa powinna mieć plecy?

Przede wszystkich, gdy jest montowana jako wolnostojąca. Wtedy plecy pełnią funkcję nośną dla gazomierza i ochronną. Także montując skrzynkę gazową na ogrodzeniu, pojawia się taka konieczność.

Spód w skrzynce gazowej

Kupno skrzynki ze spodem jest wskazane tylko jeżeli wszystkie rury wchodzą do skrzynki od tyłu, a nie spodu. Jeżeli zakupisz taką skrzynkę, musisz wyciąć otwór na rury, a to pozbawia ochrony przed rdzą oraz gwarancji. Rozwiązanie to jest jednocześnie droższe i gorsze. Dlatego praktycznie wszystkie firmy produkujące szafki na liczniki gazu nie montują spodu.

Jeżeli jednak chcesz skrzynkę ze spodem, ponieważ zależy Ci na dosyć szczelnym zamknięciu skrzynki, możemy wykonać taką z otworami wyciętymi dokładnie w miejscu prowadzenia rur gazowych. Szafka będzie idealnie pasowała i nie stracisz gwarancji.

Demontowalna belka usztywniająca

Skrzynka gazowa bez pleców i bez spodu, która jest najczęściej wybieranym standardem, posiada dodatkową belkę, która usztywnia konstrukcję. Standardowo jest ona stałym, niedemontowalnym elementem skrzynki i uniemożliwia wymianę szafki gazowej, bez uszkodzenia tego elementu.

Na bazie naszych doświadczeń, oferujemy wariant z belką mocowaną na wkręty. Dzięki czemu można szybko zamontować skrzynkę gazową na już istniejącej instalacji, a następnie przykręcić belkę w celu usztywnienia szafki gazowej.

Kolor i wzór skrzynki gazowej

Zdecydowanie najpopularniejszy problem kupujących szafkę na licznik gazu. Kontaktując się z nami, prawie każdy klient chce kupić skrzynkę żółtą. Dopiero, gdy dowiaduje się, że nie ma takiej konieczności, zamawia inny wariant, np granatowy.

Dominują odcienie szarości. Od bardzo jasnego szarego (popielatego) do bardzo ciemnego antracytu, któremu niewiele brakuje do czerni. Popularny jest też kolor brązowy oraz beż.

Znając oznaczenie RAL swojej elewacji albo ogrodzenia, możesz zamówić skrzynkę gazową w dokładnie takim samym kolorze.

Ozdobne skrzynki na licznik gazu

Polska Spółka Gazownictwa montuje skrzynki gazowe z laminatu albo plastiku w kolorze żółtym. O ile wiesz już, że żółty nie jest jedynym wyborem, to także pozostałe cechy skrzynek nie muszą być takie jak życzy sobie PSG.

Do elewacji albo ogrodzenia możesz dobrać skrzynkę ozdobną w stylu wrocławskim albo antycznym. Lakier młoteczkowy swoją strukturą przypomina tynk akrylowy. Złota litera “G” oraz szykowne nity nadadzą odpowiedniej elegancji.

Skrzynka gazowa z postumentem, czy bez?

Jeżeli montujesz skrzynkę jako wolnostojącą, sytuacja jest klarowna. Musisz ustawić ją na postumencie albo fundamencie betonowym. Jeżeli zaś szafka gazowa będzie montowana na ścianie lub murze ogrodzenia, możesz pozostawić rury przyłączeniowe odsłonięte.

W takim przypadku postument pełni jedynie rolę ochronną dla przyłącza gazowego, tak jak skrzynka. Może też być świetnym uzupełnieniem ozdobnej skrzynki gazowej.

Wymiary skrzynki gazowej

Przyjęło się, że skrzynka na licznik gazu ma wymiary 60x60x25 cm (wys/szer/gł). Takie wymiary podaje też Polska Spółka Gazownictwa dla swoich skrzynek gazowych. Nie jest to jednak konieczne. W większości przypadków skrzynka może być mniejsza.

Oferujemy zarówno takie, które są węższe o 10 albo 20 cm, jak i niższe. Często wybierane są skrzynki 50x50x25 cm. Zyskuje się przede wszystkich na kosztach.

Różnica cenowa jest na tyle duża, że w cenie zbliżonej skrzynki 60x60x25 cm można mieć ozdobną szafkę gazową w stylu wrocławskim albo antycznym.

W przypadku szafki gazowej na zawór, raczej nie odchodzi się od standardowych 30x30cm (wys/szer), ale można wybierać w głębokości. Standardowe 25 cm to prawie zawsze za wiele. Spokojnie można wybrać skrzynkę na zawór o głębokości 15-20 cm.

Daszek skośny czy płaski

Standardowa skrzynka gazowa przeznaczona na zewnątrz budynku ma skośny daszek. Taką też prawie zawsze polecamy, bo odprowadza wodę, uniemożliwiając jej wlewanie się do skrzynki.

Jest jednak sytuacja, w której warto wybrać wariant skrzynki gazowej z płaskim daszkiem. Mianowicie, gdy planujemy ją obudować, np styropianem albo murowanym ogrodzeniem. Raz, jest to łatwiejsze; dwa, w razie potrzeby łatwiej taką skrzynkę wymienić albo umieścić dopiero po otynkowaniu/pomalowaniu ściany.

Czy w ogóle potrzebujesz skrzynki gazowej?

Jeżeli gazomierz znajduje się w mieszkaniu albo na klatce schodowej, nie ma konieczności stosowania skrzynki gazowej. O ile na klatce w bloku albo kamienicy można to jeszcze tłumaczyć ochroną przed intruzami, to w mieszkaniu uzasadnieniem są jedynie względy estetyczne. Skrzynkę gazową można dopasować kolorystycznie do barwy ścian.

Maskownica gazowa

Najczęściej w przypadku ocieplania domu, w którym już istnieje instalacja gazowa, jest też wymieniana skrzynka gazowa. W przypadku, gdy styropian ma 25 cm, a czasami wystarczy 20 cm, można kupić maskownicę gazową (potocznie drzwiczki do gazu).

Maskownice gazowe są przede wszystkim tańsze, ale ich równie dużą zaletą jest brak konieczności wpuszczana w ścianę. Wystarczy kilkoma wkrętami zamocować je na elewacji.

Formularz wyceny skrzynki gazowej
Wysłanie zapytania nie zobowiązuje do zakupu
Dane do kontaktu
Adres, na który mamy przesłać wycenę
Prosimy o podanie numeru do siebie. Możemy mieć pytania
W centymetrach
W centymetrach
Jeżeli dotyczy
W przypadku montażu podtynkowego
Może się okazać, że nie będzie możliwości wykonania skrzynki w określonym wymiarze z danego materiału. Wtedy skontaktujemy się, aby zaproponować zamienne rozwiązanie.
Co do zasady lepszy jest skośny, bo lepiej odprowadza deszczówkę.
Plecy są zbędne w przypadku montażu na ścianie. Konieczne w przypadku montażu wolnostojącego.
Co do zasady jest zupełnie niepotrzebny. Polecamy, gdy rury gazowe wchodzą do skrzynki z innej strony
Niektóre kolory mogą wiązać się z dodatkową opłatą w zależności od wyceny producenta.
Prosimy o wpisani jedynie cyfr (np 1013)
Standardowe okno rewizyjne ma wymiary 8x15cm (wys/szer), znajduje się 9cm od prawej krawędzi i w połowie wysokości drzwiczek szafki.
Prosimy o opisanie, gdzie mają znajdować się dodatkowe wycięcia. Rysunki i zdjęcia prosimy przesłać na sklep@sorbex.pl
Szerokość i głębokość postumentu będzie taka sama jak szafki gazowej. Postument składa się z 4 ścian, bez spodu i bez dachu.
w centymetrach
Niektóre kolory mogą wiązać się z dodatkową opłatą w zależności od wyceny producenta.
Prosimy o wpisani jedynie cyfr (np 1013)