Liczniki do wody to podstawowe urządzenia pomiarowe, które służą mierzeniu przepływu i tym samym ilości zużytej wody. Stosuje się je zarówno w instalacjach domowych, jak i profesjonalnych. Na podstawie określonego zużycia odbiorca medium ponosi opłatę z tytułu zakupu wody od zakładu wodociągowego. Liczniki mogą również służyć celom własnym, np. monitorowaniu zużycia i wprowadzaniu rozwiązań oszczędzających wodę. O popularnych rodzajach liczników więcej przeczytasz w naszym artykule.

Wodomierze mechaniczne

Przegląd rozpoczynamy od najpopularniejszych liczników do wody, czyli wodomierzy mechanicznych, które charakteryzuje sprawdzona przez lata, niezawodna konstrukcja oraz atrakcyjna cena zakupu.

Zasada działania wodomierza mechanicznego jest stosunkowo prosta. Wewnątrz urządzenia znajduje się wirnik, który jest wprawiany w ruch przez przepływającą wodę. Ruch obrotowy wirnika jest przekazywany do liczydła, co pozwala na dokładne określenie ilości pobranej wody.

Porada eksperta SORBEX:

Wodomierze mechaniczne wyróżniają się podwyższoną odpornością na zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, dlatego są dobrym wyborem również do starszych instalacji.

Wyróżniamy kilka rodzajów wodomierzy mechanicznych, które szerzej omawiamy w dalszej części artykułu.

Wodomierze śrubowe

Wodomierze śrubowe stosuje się głównie w przemyśle, gdzie przepływy wody są znacznie większe i bardziej zmienne niż np. w instalacjach domowych.

Zastosowany w tych wodomierzach wirnik w kształcie śruby pozwala na dokładne mierzenie dużych ilości przepływającej wody, nawet przy gwałtownych zmianach ciśnienia.

Wodomierze skrzydełkowe

Wodomierze skrzydełkowe to urządzenia pomiarowe, które wykorzystują obrót skrzydełek (lub turbiny) do mierzenia przepływu wody przez urządzenie. Gdy woda przepływa przez wodomierz, napędza turbinę, której liczba obrotów jest bezpośrednio proporcjonalna do ilości przepływającej wody. Mechanizm licznika przekształca te obroty w wartości liczbowe, które wskazują objętość zużytej wody.

Wodomierze skrzydełkowe dzielimy ze względu na konstrukcję i sposób pomiaru na:

  • Jednostrumieniowe– w których woda dopływa do wirnika jednym zwartym strumieniem.
  • Wielostrumieniowe – wyposażone w osłonę ze szczelinami, która rozbija strumień wody na kilka mniejszych, co zwiększa precyzję pomiaru i zmniejsza ryzyko uszkodzenia wirnika.
  • Suchobieżne– posiadają dwie oddzielne komory – jedną mokrą z wirnikiem i drugą suchą z liczydłem. Są wyposażone w mechanizm sprzęgła magnetycznego, który przekazuje ruch wirnika do liczydła, chroniąc je przed zanieczyszczeniami.
  • Mokrobieżne– w tych wodomierzach zarówno wirnik, jak i liczydło znajdują się w jednej komorze, przez którą przepływa woda. Jest to rozwiązanie proste, niezawodne, natomiast nieco mniej odporne na zanieczyszczenia.

Porada eksperta SORBEX:

Na marginesie warto wspomnieć, że choć wodomierze mechaniczne nadal stanowią najczęściej wybierane liczniki do wody, to stopniowo spółki komunalne zaczynają sięgać po nowocześniejsze rozwiązania pomiarowe, takie jak wodomierze ultradźwiękowe, które wyróżnia bardzo wysoka precyzja.

Wodomierze skrzydełkowe w ofercie SORBEX

W sklepie internetowym SORBEX znajdziesz szeroki wybór wodomierzy skrzydełkowych, w tym modeli szeroko stosowanych przez zakłady komunalne i spółki wodociągowe.

Nasza oferta obejmuje wodomierze renomowanego polskiego producenta Apator Powogaz, w tym serie: Master+ (wodomierze skrzydełkowe z możliwością montażu nakładki radiowej lub impulsowej), Smart D+ (nowoczesne wodomierze jednostrumieniowe suchobieżne, zaprojektowane z myślą o precyzyjnym pomiarze przy niskich przepływach, współpracujące z optycznymi lub indukcyjnymi nakładkami komunikacyjnymi), JS Impero (jednostrumieniowe wodomierze suchobieżne do pomiaru dużych ilości wody, przystosowane do zdalnego odczytu) oraz JS-NK (seria jednostrumieniowych wodomierzy suchobieżnych, przeznaczonych do pomiaru zarówno zimnej, jak i ciepłej wody w zamkniętych instalacjach, wyposażonych w pięciobębenkowe liczydło i fabryczny nadajnik impulsowy NK).

W doborze odpowiedniego licznika do wody zupełnie bezpłatnie pomogą Ci eksperci SORBEX. Wystarczy się z nami skontaktować.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów, z których dowiesz się m.in., jakie gaśnice do domu są szczególnie rekomendowane, a także jaką rolę w instalacji pełnią zawory kulowe do wody.