Jaka gaśnica do kuchni?

Kuchnia jest najbardziej newralgicznym miejscem w domu i mieszkaniu. Gotowanie, zwłaszcza na gazie – niesie za sobą ryzyko pożaru. Dla bezpieczeństwa lepiej mieć sprzęt gaśniczy.

Z dostępnych na rynku gaśnic do kuchni najlepiej wybrać tę zawierającą pianę. Jest nietoksyczna, nie powoduje ogromnego bałaganu jak proszek gaśniczy, ale najważniejsze, że skutecznie i bezpiecznie gasi tłuszcze (pożary typu F).

Piana w gaśnicy pianowej odcina dopływ powietrza do palącego się przedmiotu i uniemożliwia palenie się. W domowej kuchni wystarczy gaśnica pianowa zawierająca 2 litry środka gaśniczego.

W domowej kuchni, w przeciwieństwe do kuchni restauracyjnych, które podlegają nadzorowi straży i różnych urzędów, nie trzeba stosować typowej gaśnicy.

Świetną alternatywą dla gaśnicy jest urządzenie gaśnicze. Jest w zasadzie tym samym co gaśnica, z tą różnicą, że nie podlega konieczności regularnych przeglądów i legalizacji. Z tego też powodu, nie można go stosować w miejscach publicznych, takich jak restauracje.

WAŻNE! Zwróć uwagę, aby gaśnica była dopuszczona do gaszenia pożarów typu F (tłuszcze). Każda gaśnica posiada oznaczenie typu pożarów na obudowie. Prawdopodobieństwo zakupienia gaśnicy, która nie posiada tej cechy, jest niewielkie, ale szukając okazji cenowych, można natrafić na różne, niepełnowartościowe produkty.

Jaka gaśnica do kotłowni?

Kotłownia jest kolejnym po kuchni pomieszczeniem narażonym na pożar. Do tego dochodzi ryzyko związane z tym, że często w tym samym pomieszczeniu składowany jest węgiel albo drewno. Na pewno warto uzbroić się w gaśnicę, i to dużą.

Jaką w takim razie gaśnicę wybrać?

W kotłowni raczej się nie przebywa. Pozostawiony sobie pożar w takim miejscu może urosnąć na tyle, że żadna gaśnica go nie ugasi. Można by zastosować czujnik dymu, ale wtedy należy spodziewać się alarmu z byle powodu. Czasami może wystarczyć otwarcie drzwiczek pieca, przy kiepskim ciągu.

Rozwiązaniem problemu jest Samoczynne Urządzenie Gaśnicze (SUG). Montuje się je przy suficie i w razie pożaru automatycznie gasi pożar. Występuje w kilku wariantach. Do małej kotłowni wystarczy SUG zawierający 4 kg proszku gaśniczego. W większej można zastosować gaśnicę SUG 6- albo 12-kilową.

Jaka gaśnica do pozostałych pomieszczeń?

Pozostałe pomieszczenia w domu nie zawierają szczególnie niebezpiecznych urządzeń. Jeżeli kuchnia znajduje się blisko, spokojnie można skorzystać ze znajdującej się tam gaśnicy pianowej.

Jeżeli jednak kuchnia jest daleko, np na innej kondygnacji domu, warto mieć jeszcze jedno urządzenie. Najprostsza i najtańsza gaśnica proszkowa wydaje się pierwszym wyborem – gasi pożary typu ABC (nie każda, sprawdź na obudowie), czyli ciała stałe, topniejące, np płonący plastik i gazy. Do tego występuje w małych, poręcznych wymiarach.

Wadą gaśnicy proszkowej jest… proszek. Działa drażniąco na drogi oddechowe i oczy – lepiej nie używać w pomieszczeniach, zwłaszcza małych. Do tego osiadając na tapicerowanych meblach jest w zasadzie nieusuwalny. Przez mały pożar z papierosa może pojawić się konieczność wyrzucenia wielu mebli.

Najlepiej uzbroić się w kolejną gaśnicę pianową (meble najwyżej będą mokre) albo śniegową. O tej drugiej szerzej piszemy poniżej.

Jaka gaśnica do elektroniki i urządzeń elektrycznych pod napięciem 230V?

Twój komputer albo telewizor też może ulec zapaleniu. Jeżeli chcesz je należycie chronić pomyśl o gaśnicy śniegowej, a dokładnie urządzeniu gaśniczym do sprzętu elektronicznego (UGS-2X). Stosowana w odpowiedni sposób jest bezpieczna dla elektroniki i nie przewodzi prądu (ale koniecznie używaj z odpowiedniej odległości wskazanej na gaśnicy). Po środku gaśniczym w takiej gaśnicy nie pozostaje żaden ślad, bo dwutlenek węgla odparowuje szybko i nie brudzi.

Wszystkie gaśnice można stosować do urządzeń pod napięciem do 1000V, czyli znacznie więcej niż napięcia występujące w gospodarstwach domowych. Należy jednak stosować się do wytycznych na gaśnicy.

Gaśnica śniegowa ma również swoją odmianę w postaci śniegowego urządzenia gaśniczego. Jak odpowiednik pianowy, nie podlega obowiązkowi przeglądów i legalizacji.

Dodatkowo śniegowe urządzenie gaśnicze firmy Boxmet wypuszcza środek o dodatniej temperaturze, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia urządzeń na skutek szoku termicznego.

NIEBEZPIECZEŃSTWA gaśnicy śniegowej:

Gaśnicą śniegową nie można gasić ludzi. Bardzo niska temperatura środka powoduje odmrożenia, które są równie niebezpieczne co oparzenie.

Gaśnica śniegowa stosowana w pomieszczeniach może doprowadzić do uduszenia. CO2 jest cięższy od tlenu, wypycha go z pomieszczenia, przez co możesz mieć problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach, udusić się.

Co warto mieć w domu oprócz gaśnicy?

Poza gaśnicą, warto pomyśleć o kocu gaśniczym. Nie kosztuje wiele, jest to w zasadzie jednorazowy wydatek, a w bezpieczny sposób jest w stanie ugasić nawet spory pożar. Do tego jest wskazany do gaszenia ludzi. Gaśnice, w zależności od rodzaju, mogą wyrządzić człowiekowi krzywdę.

Podsumowując, jaka gaśnica do domu?

To zależy. Zależy od rodzaju pomieszczeń, wielkości domu oraz kwoty jaką chcesz wydać. Pamiętaj jednak, aby nie kupować najtańszego z dostępnych urządzeń. Może się okazać, że kilkadziesiąt złotych zaoszczędzonych na gaśnicy zemści się bardzo poważnie, gdy pojawi się konieczność użycia gaśnicy, a ona zawiedzie albo stworzy dodatkowe niebezpieczeństwo dla Ciebie, rodziny i dobytku.

W razie wątpliwości, zadzwoń albo napisz. Chętnie pomożemy.