Filtry do gazu to nagminnie bagatelizowane elementy instalacji gazowych. Wciąż zdarza się, że zarówno właściciele instalacji, jak i serwisanci, zapominają lub świadomie nie kontrolują czystości filtrów, nie wspominając już o ich wymianie. To zaniedbanie może mieć daleko idące konsekwencje, o czym przekonujemy w naszym artykule. Wyjaśniamy w nim, jak często należy wymieniać filtry do gazu i dlaczego jest to niezbędne.

Rola filtrów do gazu w instalacji

Podstawowym zadaniem filtrów do gazu jest wychwytywanie zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak drobinki rdzy, pozostałości po pracach hydraulicznych (np. pakuły, pasta) czy inne cząstki stałe, które mogą przedostać się do gazu i tym samym do instalacji wewnętrznej.

Choć gaz, przynajmniej w teorii, powinien być czysty, to różnego rodzaju zanieczyszczenia mogą być skutkiem naturalnych procesów zachodzących w samej instalacji, takich jak korozja elementów metalowych. Zanieczyszczenia mogą również pochodzić z leciwej sieci gazowej lub powstać u dystrybutora paliwa – jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku gazu płynnego (propanu) tankowanego do zbiornika zewnętrznego. 

Właśnie dlatego w każdej prawidłowo wykonanej instalacji wewnętrznej muszą znajdować się filtry do gazu, które chronią delikatne elementy instalacji, takie jak gazomierze, reduktory i zasilane urządzenia (np. kocioł gazowy) przed cząstkami stałymi i tym samym przed awarią.

Porada eksperta SORBEX:

Filtry do gazu dzielimy ze względu na ich budowę i przeznaczenie. Główny podział sprowadza się do filtrów skośnych (można je montować w dowolnej pozycji), filtrów kątowych (dostępnych na indywidualne zamówienie) oraz filtrów międzykołnierzowych (dedykowanych dużym instalacjom przemysłowym).

Więcej o kluczowej roli filtrów do gazu w każdej instalacji gazowej – zarówno domowej, jak i profesjonalnej, przeczytasz w osobnym artykule w bazie wiedzy SORBEX.

Jak często wymieniać filtry do gazu? Poznaj opinię ekspertów

Eksperci SORBEX zalecają wymianę filtrów do gazu średnio co 3 miesiące, choć jest to umowna cezura czasowa. Dokładna częstotliwość wymiany zależy od kilku czynników, mianowicie:

  • Rodzaju filtra– niektóre filtry, takie jak skośne z wymiennymi wkładami, mogą dłużej pozostać skuteczne w filtrowaniu gazu, wymagając jedynie kontrolowania czystości wkładu.
  • Warunki pracy instalacji– w przypadku starszych instalacji gazowych, w których może występować znacznie więcej zanieczyszczeń, zaleca się częstszą kontrolę czystości filtra i jego wymianę.
  • Rodzaj i pochodzenie gazu– jakość gazu może różnić się w zależności od regionu i dostawcy, co jest szczególnie dobrze widoczne w przypadku gazu płynnego. Jeśli paliwo pochodzi od nowego, niesprawdzonego jeszcze dostawcy, to warto częściej kontrolować czystość filtra.

Porada eksperta SORBEX:

Regularna wymiana filtrów nie tylko zapobiega awariom, ale również zwiększa wydajność pracy całej instalacji, co przekłada się na oszczędności i bezpieczeństwo użytkowania.

Dodajmy, że sama wymiana filtra do gazu nie jest trudna i powinien sobie z tym poradzić każdy, kto ma podstawowe umiejętności hydrauliczne oraz dostęp do odpowiednich kluczy. Można to również zlecić specjaliście odpowiedzialnemu za serwisowanie instalacji, np. kotła gazowego.

Podsumowanie

Regularna wymiana filtrów do gazu, zgodnie z zaleceniami, jakimi podzieliliśmy się w tym artykule, to prosty, mało kłopotliwy i niedrogi sposób na uniknięcie kosztownych awarii. Czysty filtr gwarantuje również efektywną pracę instalacji gazowej i zasilanych przez nią urządzeń, co może się przełożyć np. na obniżenie kosztów ogrzewania.

Szeroki wybór filtrów do gazu znajdziesz w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX. Posiadamy modele renomowanych producentów takich jak Fiorentini czy WEBA Diamond. Nasza oferta obejmuje zarówno filtry skośne, kątowe, jak i międzykołnierzowe, a także wkłady filtracyjne. Wszystkie produkty spełniają europejskie normy, gwarantując bezpieczeństwo ich użytkowania oraz wysoką trwałość i przede wszystkim skuteczność filtrowania gazu.

Zajrzyj też do innych artykułów w bazie wiedzy SORBEX, z których dowiesz się m.in., jak działają czujniki gazu na baterie, a także jak wybrać odpowiedni detektor gazu do wykrywania niebezpiecznych stężeń gazów.