Detektory gazu to urządzenia, które pełnią szczególnie istotną funkcję. Ich rolą jest zwiększanie bezpieczeństwa w tych miejscach i budynkach, w których występuje choćby hipotetyczne ryzyko powstania niebezpiecznych stężeń gazów toksycznych i wybuchowych. Oferta sklepu internetowego SORBEX obejmuje szeroką gamę detektorów gazu zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. W tym artykule bliżej przyglądamy się zastosowaniom detektorów gazu, ich rodzajom oraz zasadzie działania. Zapraszamy do lektury.

Czym właściwie są detektory gazu?

Detektory gazu to urządzenia przeznaczone do wykrywania obecności niebezpiecznych stężeń różnych gazów. Są niezastąpione w miejscach, w których mogą występować gazy toksyczne i wybuchowe, by wymienić tylko kotłownie, hale produkcyjne, magazyny, laboratoria, ale też prywatne domy i mieszkania.

Zadaniem detektora gazu jest wykrycie zagrożenia i zaalarmowanie użytkowników o występowaniu niebezpiecznego stężenia gazu poprzez sygnał dźwiękowy i/lub świetlny.

Porada eksperta SORBEX:

Zaawansowane detektory mogą zostać zintegrowane z modułami sterującymi, które automatycznie odcinają dopływ gazu lub uruchamiają systemy wentylacyjne. Stosuje się je m.in. w budynkach użyteczności publicznej.

Jakie wyróżniamy rodzaje detektorów gazu?

Na rynku, w tym w ofercie SORBEX, dostępne są różne typy detektorów gazu. Podstawowy podział sprowadza się do urządzeń przystosowanych do wykrywania różnych rodzajów gazów. Wyróżniamy więc:

  • Detektory gazów wybuchowych– są to urządzenia wykrywające m.in. metan, propan, butan, mieszaninę propanu-butanu czy wodór. W przypadku wykrycia stężenia gazu zbliżającego się do dolnej granicy wybuchowości, detektor generuje alarm dźwiękowy i świetlny. Detektory gazów wybuchowych stosuje się m.in. w pomieszczeniach, w których dochodzi do obróbki, magazynowania lub dystrybucji gazów palnych.
  • Detektory gazów toksycznych– detektory te są używane do monitorowania obecności toksycznych gazów, takich jak tlenek węgla (CO), dwutlenek węgla (CO2), dwutlenek siarki (SO2), chlor (Cl2) czy amoniak (NH3). Nawet niewielkie stężenie takich gazów może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, stąd konieczne jest ich monitorowanie wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie ulatniania się toksycznego gazu (np. w kotłowniach na paliwo stałe).

Poza główną kategorią tych urządzeń warto wspomnieć także o detektorach tlenu, które służą do monitorowania poziomu tlenu w powietrzu. Niski poziom tlenu może wystąpić w zamkniętych przestrzeniach, takich jak studnie, silosy, piwnice czy kontenery transportowe, gdzie może dojść do gromadzenia się gazów innych niż powietrze, wypierających tlen.

Detektory gazu można również podzielić ze względu zastosowane w nich technologie wykrywania niebezpiecznego stężenia gazów. Najczęściej są to:

  • Detektory katalityczne (wykorzystują element katalityczny, który reaguje na obecność gazów palnych);
  • Detektory elektrochemiczne (stosowane głównie do detekcji gazów toksycznych i tlenu);
  • Detektory z czujnikiem podczerwieni (wykorzystywane do wykrywania gazów palnych i CO2, działają na zasadzie absorpcji światła podczerwonego przez cząsteczki gazu);

Na co zwrócić uwagę przy wyborze detektora gazu?

Wybierając detektor gazu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jakie zagrożenie występuje w danym budynku. Analizujemy zatem potrzebę wykrywania nadmiernego stężenia konkretnych gazów, zarówno tych wykorzystywanych np. do celów grzewczych, jak i tych mogących się ulatniać w wyniku zachodzących procesów (np. tlenek węgla, jako efekt uboczny niepełnego spalania paliwa stałego czy gazowego).

Kolejną ważną kwestią jest miejsce montażu. Trzeba się nad tym dobrze zastanowić, ponieważ detektory gazu powinny być montowane w tych miejscach, w których ryzyko wystąpienia wycieku czy podwyższonego stężenia gazu jest największe i zostanie najszybciej wykryte, czyli np. w pobliżu urządzeń gazowych, przy suficie (gazy lekkie) lub przy podłodze (gazy ciężkie).

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na przydatne funkcje, w jakie może być wyposażony detektor, takie jak zdalne monitorowanie, wbudowane sygnalizatory dźwiękowe i świetlne czy możliwość integracji z systemami automatyki.

Detektory gazu oferowane przez SORBEX wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością działania i prostotą obsługi. Stanowią idealny wybór zarówno do użytku domowego, jak i do celów przemysłowych.

Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów poradnikowych opracowanych przez ekspertów SORBEX. Podpowiadamy w nich m.in., jak wybrać gaśnicę gastronomiczną np. do restauracji, a także wyjaśniamy funkcję postumentów betonowych do osadzania skrzynek gazowych.