Każdego roku w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób, a kolejnych kilkaset trafia do szpitala. Mimo tych alarmujących danych wciąż jako społeczeństwo lekceważymy zagrożenie ze strony czadu. Tymczasem jest ono realne i wbrew obiegowej opinii dotyczy nie tylko mieszkańców domów i mieszkań korzystających z przestarzałego systemu ogrzewania. Do zatruć czadem dochodzi nawet na nowych, eleganckich osiedlach. Mając tego świadomość, oczywistą decyzją powinno być zainwestowanie w czujnik tlenku węgla. To minimalny wkład w bezpieczeństwo swoje i całej rodziny, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Czym jest tlenek węgla?

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, to wyjątkowo niebezpieczny gaz. Jest bezbarwny, bezwonny i nie ma smaku, dlatego praktycznie nie da się go wykryć zmysłami. Jego obecność w zamkniętych przestrzeniach stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Tlenek węgla szybko wnika do krwioobiegu, prowadząc do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Kolejnym etapem zatrucia jest utrata przytomności, a jeśli pomoc nie nadejdzie natychmiast, następuje śmierć.

Porada eksperta SORBEX:

Czad jest często określany mianem „cichego zabójcy”, co doskonale oddaje sposób oddziaływania tego gazu na ludzki organizm.

Źródła tlenku węgla w domu

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw zawierających węgiel. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o węgiel czy drewno, ale też o gaz ziemny czy paliwa płynne.

Śmiertelnie niebezpieczne zjawisko niepełnego spalania jest spowodowane wadliwością urządzeń grzewczych lub niewłaściwą wentylacją pomieszczeń (brak tlenu do spalania). Potencjalnymi źródłami uwalniania się czadu mogą być i najczęściej są:

  • kominki,
  • kuchnie węglowe,
  • piecyki gazowe do podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • kotły grzewcze, zarówno na paliwo stałe, jak i gazowe.

Do najważniejszych przyczyn ulatniania się czadu, jakie diagnozują służby badające tragedie z udziałem tego gazu, należą: brak wentylacji (powszechny problem zasłaniania kratek wentylacyjnych, aby „nie wiało”), nieszczelne przewody kominowe, zużyte lub niewłaściwie wyregulowane palniki gazowe oraz zbyt szybkie odcięcie dopływu powietrza do paleniska w celu oszczędzania paliwa stałego.

Czujniki tlenku węgla – niezbędne w budynkach zasilanych urządzeniami grzewczymi na paliwa stałe i gazowe!

Podstawowym środkiem minimalizującym ryzyko zatrucia tlenkiem węgla są regularne przeglądy techniczne urządzeń grzewczych. Nie gwarantuje to jednak 100% bezpieczeństwa. Awaria powodująca ulatnianie się czadu może wystąpić nawet w relatywnie nowym urządzeniu, być wynikiem niedopatrzenia serwisanta czy błędów użytkowych popełnionych przez właściciela budynku.

Stąd ważne jest, aby zainwestować w urządzenie, które natychmiast zaalarmuje nas o ulatnianiu się czadu. Taką funkcję pełnią czujniki tlenku węgla.

Zasada działania czujnika jest prosta: urządzenie reaguje na wzrost stężenia tego niebezpiecznego gazu i od razu uruchamia alarm, co daje domownikom możliwość szybkiego wywietrzenia pomieszczenia i natychmiastowej ewakuacji.

W bardziej zaawansowanych modelach dostępna jest również funkcja monitorowania poziomu czadu w dłuższym okresie – taki czujnik rejestruje odczyty stężenia gazu nawet z czterech tygodni. Widząc stopniowy wzrost poziomu czadu można zapobiec tragedii, po prostu wzywając fachowców do przeglądu instalacji grzewczej.

Kup markowy czujnik tlenku węgla w sklepie SORBEX

Asortyment sklepu internetowego SORBEX obejmuje szeroki wybór czujników tlenku węgla, w tym modeli cyfrowych, dualnych i specjalistycznych, które znajdują zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale też w zakładach produkcyjnych, w magazynach czy w budynkach użyteczności publicznej.

W ofercie znajdują się czujniki renomowanych producentów, takich jak FireAngel, SafeMi i Gazex, które cechują się wysoką jakością i niezawodnością, a przy tym są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach.

Oferta sklepu internetowego SORBEX obejmuje także detektory gazu oraz czujniki gazu na baterie, przystosowane do monitorowania nadmiaru spalin i obecności gazów wybuchowych w zamkniętych przestrzeniach, takich jak garaże.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych opracowanych przez ekspertów SORBEX, w których m.in. wyjaśniamy, czym są zawory odcinające MAG i grzybkowe oraz podpowiadamy, do czego służą popularne nakładki do wodomierzy Apatora.